HDPye Oylar CHPden Değil AKPden Gitmiş

Zorlu ve sancılı bir seçimi ardımızda bıraktık.Başkanlık baraj tartışmaları,HDP'ye silahlı bombalı saldırıların gerçekleştiği bir seçim geçirdi Türkiye.Seçim sonuçları açıklandıktan sonra da yeni tartışamlar başladı.

Başkanlık yok,koalisyon var kim kiminle koalisyon yapcak kim kiminle anlaşacak ve diğer taraftan HDP'ye oylar nerden gitti kim verdi oyları tartışmaları.AKP'DEN HDP'YE OY KAYMALARIHDP'ye emanet oylar verildiği doğrudur ama kitleler halinde oy kayması CHP seçmeninden değil AKP seçmeninden gittiği rakamlara bakıldıkça çok net bir şekilde görülüyor.
Özellikle Doğu'da Akp hezimeti yaşanmış ve HDP rekor oylarla adeta Kürdistan coğrafyasında oyları silip süpürmüştür.


Tabloya baktığımız zaman Akp 2011 Genel Seçimlerinde 21 Milyon civarında oy almıştır.Ama
7 Haziran 2015 Genel Seçiminde ise 18 Milyon oy almıştır yani 3 Milyon oy kaybı yaşamıştır Akp.

Chp ise hemen hemen aynı oranda oy almıştır her iki seçimde de .Bu demek oluyor ki oy Chp seçmenlerinde çok büyük değişiklik oy kaymaları yaşanmamıştır.

Bu da demek oluyor ki iddaa edilenin aksine oylar Chp'den değil Akp'den kaymıştr Hdp'ye.Chp seçmenleri bu seçimde Hdp'ye oy vermişlerdir emanet oy olarak ama asıl büyük kopmalar büyük kaymalar Akp'den Hdp'ye olmuştur.

KÜRDİSTAN'DA HDP RÜZGARI


Özellikle Kürdistan coğrafyasında Hdp patlaması gerçekleşmiştir.Akp Kürdistan coğrafyasında adeta dibi görmüştür desek yanlış olmaz.Kürtleri temsil eden parti konumunda olan Hdp yerini iyice pekiştirmiştir.

Akp Doğu Şehirlerinde Çok Sert Oy Düşüşleri Yaşadı
OY KAYIPLARI DEVAM EDEBİLİR !


Akp'nin seçimi kaybetmesindeki sebeplerden birtanesi herkesi suçlama herkesi düşmanmış gibi görme piskolojisinden kurtulup artık iyice düşünmesi ve tüm Türkiye halklarına eşit adil bir şekilde pozisyon alması lazım.Zira kucaklayıcı bir politika izlenmediği takdirde oy kayıpları devam edecektir.Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..