Türkiyede Kürdistanın Yasaklanması


turkiye-kurdistan


Bir insanın Türk Kürt Laz  Arap v.s yada başka bi ırktan olup olmamasına üç beş kişinin yazdığı yasalar mı karar verecek ?

Aslını inkar etmemek kendi toprağında kendi ana dilinde özgürce yaşamayı istemek teröristlikmidir?
Kürtler binlerce yılllık tarihlerinden Dillerinden vazmı geçecekler sırf birilerinin koydu yasaları ihlal etmemek için ?

Osmanlıda Kürdistan 

Osmanlı zamanında Kürdistan vardı ve daha öncesinde de vardı.Kürdistan terimi binlerce yıldır kullanılıyor.

Kanuni Sultan Süleyma'nın ,Fransa Kralı Fransuva'ya yazdığı fermanda diğer bölgeler yazılırken Kürdistan'da geçiyor ve bunu bilmeyen varsa öğrensinler bi zahmet.(Fermanın orjinali ve çevirisi için tıklayın.)
Kürtler Osmanlı zamanında kendi topraklarında Kurdistanda kendi ana dilleriyle ilgili bir yasak yoktu.

Sadece Osmanlı'ya bağlıydılar vergi asker veriyorlardı
Ve Atatürk zamanında açılan Birinci Mecliste Kürdistan mebusu yani milletvekili tabiri bile var(TMBB arşivlerinde var)
Kürtler'de hem yıllardır beraber yaşadığı din kardeşleri Türklere, Hem Kürdistanda özgürce yaşamayı sürdüreceklerine inanmaları hemde Atatürk'ün verdiği sözlere güvenip Kurtuluş savaşında bizzat içinde yer alıp kilometrelerce uzaktaki cephelere bile savaşcı olarak gitmişlerdir.


cumhuriyet-kurtlerAma savaş kazanıldıktan sonra daha doğrusu Atatürk'ün Kürtlere ihtiyacı kalmadıktan sonra, Kürtleri kullanıp bi kenara atmıştır. Kürdistan coğrafyası ve Kürt adına herşeyı yasaklamıştır.

Kürtler ihanet etmedıler,Kürtlere ihanet ettiler..

Yani Kürdistan coğrafyası vardı Atatürk'ten bu yana yasaklanan bi terimdir.Sadece Kürdistan değil Kürtçe ve Kürt adına ne varsa yasaklandı.
O yıllardan beri Yasaklarla ihanetlere ugrayarak gelen Kürtler bugun gasp edilen haklarını almak için mücadele ediyorlar.

Ey Türk Kardeşlerimiz Kürtlerin bu yaptıkları Teröristlikmidir ?


Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..