Yalda Abbasi Kimdir ?

yalda-abbasi-vikipediYalda Abbasi(Farsça یلدا عباسی) İran Horsan Kürtlerindendir.Sanatçı kişiliğinin yanında kendi bestelediği Kürtçe müzikler de vardır.12 yaşında annesinin teşvikleri ile muziğe başlamış ve günümüze kadar yerel ve uluslarası birçok ödül almıştır.Bir röportajında Kürtçe halk müziğini bu bölgede yaşatıyorum bundan mutluyum ifadesini kullanmıştır.


Yalda Abbasi, yaptığı müzik ve tarzıyla Kürd Müziğinin ‘prensesi’ olarak tanımlansa yeridir. Zira Abbasi gerek müzikal alt yapısındaki Kürdi ustalık ve otantik enstrümanların sesiyle bir armoni halinde yol alması sayesinde, Kürd müziğindeki derin huşuyu dinleyiciye taşıyor.


Sosyal medyada malum çevreler tarafından ''Kürt değil Arap'' Kürt Değil Fars'' Kürt Değil Türkmen'' gibi komik ve asılsız propagandalarla Yalda Abbasi'yi Kürtlerin değeri olmaktan çıkarılmak istenmiştir.


Yalda Abbasi Nereli ?İran'ın çeşitli bölgelerinde yaşayan Kürtlerin oranları


                                                                                                       Yalda Abbasi İran'ın kuzeydoğusunda bulunan Kuzey Horasan Eyaleti'nde doğmuş büyümüştür.İran rejimi tarafından Doğu Kurdistan(Rojhılat) İran'ın Batısında(Türkiye sınırı olan bölge) yaşayan Kürtler'i Kuzey bölgelerine sürgün etmişlerdir.Kürtler en çok Kuzey Horasan bölgesine sürgün edilmişlerdir.


Tıpkı Osmanlı'nın Kürtler'i İç Anadolu bölgesine sürgün ettiği gibi İran rejimi de Kürtleri Kuzey bölgelerine sürmüşlerdir.Kürtler'in birlikteliğini siyasi açıdan tehlikeli gören rejimler Kürtler'in yoğun olarak yaşadığı Kürdistan coğrafyasından sürgün ederek farklı bölgelere göç ettirilmişlerdir.Ama bu zorunlu göç politikası kısmen başarılı olsada tam hedefine ulaşamamıştır.Bu politikalarla Kürtler değerlerinden uzaklaştırılıp kültürel erezyona uğratılarak asimile edilmek istenmiştir.


Ama Kürtler, Yalda Abbasi örneğinde olduğu gibi tüm yasaklara sürgünlere rağmen kendi dillerini kültürlerini yaşatmış özlerine sahip çıkmışlardır.Asimile olup Kürt olarak değerlerinden uzaklaşanlarda azımsanmayacak sayıdadır.


Yalda Abbasi'nin bulunduğu eyalet olan Kuzey Horasan Eyaleti'ndeki Kürt nufüsü %46 civarında olup yaklaşık 2 milyon Kürt yaşamaktadır.Diğerlerini de Farslar ve Türkmenler oluşturmaktadır.Kuzey Horasan Eyaleti'nin bazı şehirleri Bujnurd, Şirvan, Cacarm ve İsfarayenYelda Abbasi'nin Türkiye Konserleri

Kürt sanatçı Yelda Abbasi defalarca Türkiye'ye gelerek çeşitli konserlere katılmıştır.

  • Yalda Abbasi 14′ncüsü düzenlenen 2014 Dersim Munzur Festivali konuğu olarak 31 Temmuz 2014 tarihinde Dersim'de konser vermiştir

  • 8 Mart 2015 tarihinde ise ,Mardin'in Nusaybin ilçesinde başlayan 4'üncü Dünya Kadın Yürüyüşü kapsamında Artuklu Belediyesi tarafından organize edilen Mardin Qasimiye'de Yalda Abbasi konseri ile son bulmuştur.
  • Ayrıca 2012 yılında Diyarbakır Cegerxwin Gençlik ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Amed Müzik festivaline Yalda Abbasi çağırılmış ancak bazı aksaklıklardan dolayı katılamamıştır.Yalda Abbasi'nin Mardin konserinden
Yalda Abbasi Mardin'de

Yalda Abbasi'nin Dersim'deki Konserinden Sonra BasNews'e Verdiği Röportaj

Bütün parçaların yaşanmış bir hikayesi var ezgilerinizde genelde yaşanmış trajedileri, hikayeleri görüyoruz. Bu müzikal çalışmalarınızda size ne getiriyor ya da götürüyor?
Seslendirdiğim parçaların çoğu evet yaşanmış olaylardan derlenmiştir. Ancak hepsi değil. Halk ezgileri ile müzik yapıyoruz. Horasan müziği çok eskilere dayanıyor. Her bir şarkının tarihi o ilçenin tarihi ile yaşıttır. Bizim müziğimiz oyun havası değil, show müziği değil. Seslendirdiğimiz şarkının gerçek bir hikayesi var. Şarkılarda geçmişte Özbeklere karşı kendimizi korurken yaşanan olaylar anlatılıyor, ya da orada vurulan bir kişi ile ilgilidir. Hepsinin gerçek ve acılı bir hayat hikayesi var. Bu nedenle şarkılarda coşturan değil, hüzünlendiren bir tarzımız var. Bu şarkılar daha çok o dönem insanlarının yaşamış olduğu acılara dönüktür. Çatışmalarda erkeklerimiz o kadar çok ölmüştü ki, çobanlığı kadınlar yapıyordu. Melodiler daha çok annenin yüreğinden kopan acı ve feryattır. O anki hislerle dile getirilen ezgilerdir. Tüm parçalarımızın orijinal hallerini bozmadan seslendiriyoruz. Onları kirletmeden ve farklı bir tarza sokma niyetimiz de yok. Bu nedenle kimseyi coşturma gibi bir derdimiz yok, tarzımızı bozmayacağız. Düğün şarkılarımız bile insanları coşturacak tarzda değil, onlar bile ağır kalıyor. İnsanlar birçok yerde kendilerini oynatacak müziği seviyorlar, biz de bunun farkındayız. Ama bizim müziğimiz bu değil. Coşku üzerinden müzik yapmıyoruz.
 ‘Porê Dayîka min Sor e’parçasına yer vereceğim’
Türkiye Kürdleriyle ilk tanışmanızdı buradaki konserleriniz. Neler hissettiniz, neler düşündünüz?
Türkiye’de ilk kez konser verdiğim için hem çok heyecanlıyım, hem de çok mutluyum. Parçalar birbirinden kopuk olunca insanların tanışması da geç oluyor. Bu bir tanışmaydı benim için. Böyle algılıyorum ama bundan sonra da bu tarafa dönük olacağım. Bir sonraki albümümde Türkiye Kürdlerinin müziklerine de yer vermek istiyorum. Buradan bazı şarkıları okumak istiyorum. Bu yönde çalışmalarım olacak. Hatta ‘Porê Dayîka min Sor e’ isimli bir parça var Kuzey Kürdlerinin, onu albümümde okumak istiyorum.
Konserde çok heyecanlandım
Kuzey Kürdistan’da icra edilen müziğe ilişkin neler düşünüyorsunuz?
Türkiye’de yaşayan Kürdlerinin kendi müzik tarzına karşı ciddi bir ilgisinin olduğunu biliyorum ve bu beni çok mutlu ediyor. Bize karşı bir dinleyici kesimin olduğunu ve teveccüh gösterdiğinin farkındayız. Türkiye’de ilk kez Diyarbakır’da konser verdim, bundan dolayı da çok heyecanlıydım. İlk kez bu kadar heyecanlandım. Kendi kültürüm ve dilimle aynı olan bir coğrafya’ya geldiğim için çok mutlu oldum. Bu imkanı sağlayan belediye ve ilgili kurumlara teşekkür ediyorum. Genel olarak ilgi ve alakadan memnun kaldım. Burada yapılan müziği tamamıyla takip etmek zor ancak çok iyi işlerin yapıldığını biliyor ve dinliyorum. Elbette ki modernizasyon adı altında yapılan bazı yanlış uygulamalar var ama Kürdistan’ın her karışı muazzam bir kaynak ve müzik malzemesiyle dolu.
Halk ozanlarının yanında bu işi öğrendim
Müzikle tanışmanız ve Horasan’da icra edilen müziğe ilişkin bilgi verebilir misiniz?
“Amacım Kürd kültür ve müziğini dünyaya tanıtmak. Çalışmalarım da yaşama sevincim de bu yönde. Horasanın kendine has bir Kürdçesi var. Buraya çok yakın tabi. Müzik anlamında Horasanda bir konservatuar ya da müzik üzerine çalışan özel bir kurum yok. Öğrendiğim müzik daha çok medrese tarzında. Medrese zemininde yetişen ve bu anlamda icraatta bulunan insanların etkisini fazlasıyla hissediyorum. Halk ozanlarının yanında büyüdüm ve onların sayesinde buralara geldim. 11 yaşından beri onlarla birlikte çalışıyorum. İtalya’da bunun eğitimini almak istiyorum. Eğitimimi tamamladıktan sonra yine Horasan ağırlıklı müzik çalışmalarım devam edecek. Bugüne kadar iki albüm hazırladım ve şu an üçüncü albüme hazırlık yapıyorum. Kısa bir zaman içinde o da çıkacak. Bu albümde bu bölgemizin insanlarının acılarını anlatan, işleyen ezgiler olacak.


Yelda Abbasi'nin resmi web sitesi yaldaabbasi.com

Yalda Abbasi'nin şarkılarından.. 

Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..