Pyd- Ypg Nedir Kimlerdir? Terör Örgütü mü ?Erdoğan'ın ve Türkiye medyasının Terör Örgütü dediği Pyd veya Ypg Nedir? Kimlerden oluşuyor ve gerçekten bunlar terör örgütü mü?


Pyd Nedir Açılımı


Pyd Suriye Kürt bölgesi Rojava'da bulunan Kürt partisinin ismidir.2003 yılında kurulmuştur.Pyd'nin Kürtçe açılımı Partiya Yekîtiya Demokrat(Demokratik Birlik Partisi).Pyd'nin başkanı Salih Müslim'dir.Salih Muslim defalarca Ankara'ya davet edilmiş hükümet yetkilileriyle görüşmeler yapmıştır.


Ypg Nedir Kimdir Açılımı?Ypg,Pyd'nin silahlı kanadının ismidir.Kürtçe ismi ''Yekîneyên Parastina Gel''şeklindedir.Türkçe anlamı ''Halk Savunma Birlikleri''dir.Ypj Nedir?


Ypj ise Ypg'nin kadın savaşçı birliklerine verilen isimdir.Kürtçe ismi ''Yekîneyên Parastina Jin'' yani ''Kadın koruma Birlikleri'' anlamına gelmektedir.

ypg-wene
Ypg Tel Ebyad OperasyonundanPyd veya Ypg Terör Örgütü Mü ?Bildğiniz üzere 2011 yılında başlayan Suriye İç Savaşında onlarca silahlı grup ortaya çıkmıştır. Suriye Rojava'da yaşayan 5 milyonu aşkın nufüsü olan Kürtler'de silahlanmış ve kendi yaşadıkları toprakları savunmaya geçmişlerdir.Kendi toprağını savunmak eğer terörizm ise o zaman herkes teröristtir.


PYD veya YPG Rojavada IŞİD barbarlarına karşı topraklarını namuslarını koruyan Kürt oluşumudur.Ypj Askeri Törenden


Rojava'da Kürtler kendi topraklarında en doğal hakları olan yönetmlerini kurmuş durumdalar.

Ypg silahlı birlikleri olmasaydı bugün IŞİD El Nusra veya diğer örgütler tarafından gerçekleştirilen katliamlarla bugün Kürt varlığından söz edilemezdi.Kürtler silahlandığı olduğu halde bu kadar saldırıya maruz kalındığı bir ortamda hiç silahlanmadığını düşünün bi..


Ama Erdoğan ve medyası IŞİD'e toz kondurmazken bugüne kadar Türkiye'ye hiç saldırmamış ve hiç bir zaman saldırmayacağını ısrarla belirten Pyd ve Ypg'yi terör örgütü olarak değerlendirmektedir.


Erdoğan ve Medyası PYD VE YPG'Yİ Neden Terör Örgütü İlan Ediyor?
IŞİD Ankara,Suruç,Diyarbakır katliamları dahil Niğde olayında polisi öldürmesi ve sınır bölgelerinde defalarca Türkiye'ye saldırmış buna karşın Suriye'deki Kürt birlikleri(pyd Ypg) bugüne kadar Türkiye için tehlike oluşturacak hiç bir saldırı da bulunmamıştır.Ama tüm bunlara rağmen hala Erdoğan ve medyası sürekli Rojava'daki Kürt yönetimi hakkında kara propagandalarla yalan haberlerle çamur at izi kalsın mantığıyla akıl almaz iftiralar atmaktadır.

Erdoğan ve medyasının takındığı bu tavır Kürt düşmanlığından başka hiçbirşey değildir.Suriye'de onlarca grup var Erdoğan yönetimi çoğuna lojistik ve silah desteği sağlarken Kürt yönetimini ise terör örgütü olarak ilan etmektedir.Herkese mübah Kürtler'e günah mantığı.. Kürtler'i Suriye'de başkaları yönetsin kendi kendilerini yönetmesinler amacındadır..

Günümüzde hiçbir ülkede Pyd veya Ypg terör örgütü olarak görülmüyor.
Ypg'nin Silahlı Güçleri Ne Kadar?Suriye Rojava'da Kürtler'in kontrolündeki bölgeYpg'nin 50 binin üzerinde aktif askeri vardır.Ypj yani kadın savaşçılarının sayısı ise 7 bin civarındadır. Suriye  Türkiye sınırının Cerablus bölgesi hariç tüm sınır boyunca Rojava bölgesi Kürtler'in kontrolündedir.

Ypg'nin kısıtlı imkanlara rağmen IŞİD karşısında en çok başarı gösteren oluşumdur.Hava kuvvetleri dahil tüm tüm gelişmiş silah imkanlara sahip Irak Ordusu bile IŞİD karşısında geri düşmüştür.
Pyd veya Ypg ,Pkk mi ?


Pyd veya silahlı kanadı Ypg'nin Pkk ile hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır.Suriye'deki Kürtler'in Pkk veya Apo'ya sempati ile bakabilirler ama Suriye'deki Kürt oluşumunun Pkk ile hiç bir bağlantısı bulunmamaktadır.

Ypg'lilerden ''Ez Xelefım'' şarkısı

IŞİD'in Kobani Saldırısı ve ErdoğanIŞİD Kürt şehri Kobani'ye saldırısında ''Kobane düştü düşecek'' deyip,Amerikanın YPG'ye silah göndermesine karşı çıkarak yine terör örgütü bunlar silah göndermeyin diyerek ordaki Kürtleri IŞİD e karşı savunmasız bırakarak Kobane'nin düşmesini istemesi hala hafızalarda.


Kobani ile Kürt düşmanlığının ayyuka çıktığı dönemden sonra yapılan 7 Haziran 2015 seçiminde Akp,Hdp karşısında tarihi bir hezimet yaşamış ve bölgedeki oyları yüzde 20-30'a kadar düşmüştü.1 Kasım seçimlerinde kısmen artasada oy oranı yine %30 civarlarında seyretmektedir.
Erdoğan'ın Suriye'de Kürt karşıtı politikalarıyla bölgedeki Kürtler'in desteğini büyük ölçüde kaybetmesinin en temel sebebidir.


Türkiye'deki çoğu yöneticinin çocukları Amerikada Avrupa'da okurken Pyd başkanı Salih Müslüm'ün oğlu IŞİD karşısında savaşırken hayatını kaybetmiştir.


Akp Medyasının Rojava Kürt Yönetimi Aleyhindeki Kara Propaganda Haberleri
Akp medyası tarafından Rojava'daki Kürt yönetimi hakkında defalarca skandal yalan haberler yapmışlardır.Çamur at izi kalsın mantığıyla hareketn eden Akp medyası akıl almaz iftiraları gazetelerinin manşetlerinden tv kanallarından duyurmuştur.

İşte o bazı yalan haberler;
Akp Medyasından Pydnin Kobani Katliamı Yalanı


3 yorum:

  1. Türkiye nin işi gücü yalan

    YanıtlaSil
  2. istedikleri kadar çabalasınlar dünyada kürt varlığını silemezler pyd yi düşüremezler çünkü kobani düşerse tr deki bütün kürtler ayaklanır bakma sessiz durulmasına

    YanıtlaSil
  3. Teşekkürler gerçekten yazıyı kim yazdıysa. Özellikle birkaç gün önce ölen kırmızı fularlı kız'a terörist damgası vuranların okuması gerekiyor.

    YanıtlaSil

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..