Erdoğan'a Soruyoruz Kürtler mi Işid Mi?

erdoğan kürtler ışid

Bugün,14.02.2016 tarihi itibariyle Suriye'deki Kürt savaşçılarına Türkiye tarafından ağır obüs saldırısı gerçekleşmektedir.Gerekçe ise,şu an IŞİD'in elinde olan Cerablus bölgesine Kürt güçlerinin ele geçirmek istemesi.Cerablus bölgesini ele geçirmek için Kürt güçleri IŞİD'in Suriye'deki başkenti Rakka ile Türkiye koridorunu kesmek için stratejik kasaba olan Azez kasabasını ele geçirmek için başlattığı operasyon sonrası Türkiye'de Kürt güçlerini obüs saldırısı ile püskürtmeye çalışmaktadır.Hatırlayacağınız gibi Suriye'de 2011 yılında bir iç savaş başlamış ve birçok yapılanma ortaya çıkmıştır.Suriye Kürdistanı(Rojava) bölgesinde yaşayan Kürtler ise doğal olarak bölgede yaşayan sadece Kürtler'i değil diğer halkları da korumak için örgütlenip silahlanarak Pyd veya Ypg çatısı altında toplanmışlardır. IŞİD'in Katlettiği Türkmen ve Araplara Ypgliler Erzak Yardımı Yaparken-Tel Ebyad

Kürtler bu içsavaşında silahlanmayıp örgütlenmeseler acaba bugün Suriye'de bir Kürt varlığından söz edebilirmiydik? Kürtler'in örgütlenmesine rağmen Işid El nusra gibi örgütlerin saldırısına maruz kalmış çoluk cocuk kadın demden yüzlerce sivili katletmişlerdir.


Kendi halkını namusunu toprağını koruyan Suriye'deki Kürtler'e hangi mantıkla ''terörist'' ilan ediliyor.Bunun tek bir mantıklı açıklaması var o da '' Kürt Düşmanlığı'' evet bugünkü gelinen Akp'nin Rojava yani Suriye politikası tamamen ''Kürt düşmanlığı'' üzerin kurulmuştur.

Erdoğan'ın Rojava HazımsızlığıErdoğan,2011 yılında başlayan Suriye içsavaşında başından beri Kürtsüz bir Suriye planları çerçevesinde hareket etmişlerdi.

Pyd başkanı Salih Müslim ile defalarca görüşmeler yapılmış ve Kürtlerin örgütlenmeyip başka olışumların altında savaşmaları istenmişti.

Yani Kürtler yine kendilerini yönetmesin başkaları tarafından diğer oluşumlar tarafından yönetilsin istekleri vardı.Ama Salih Müslim bunu her seferinde red edip Rojava bölgesinde başka oluşumlara izin vermeyeceğini belirtmiştir.Ardından da Akp ve medyası Salih Müslim teröristbaşı partisi Pyd'yi ise terör örgütü olarak ilan etmiştir.
Erdoğan'ın yaptığı bazı açıklamalar;

"Terör örgütü Pyd kanton ilan etmiş,biz Türkiye olarak bunu kabullenemeyiz ve gereken yapılacaktır."

"Bedeli ne olursa olsun Suriye'de Kürt devletine(Kuzey suriye) engel olacağız"
defalarca buna benzer açıkmalarda bulunmuştur. Suriyedeki gruplara  tırlar dolusu silah gönderen Erdoğan,Kürt güçleri Ypg'yide terörist olarak görmektedir.

erdoğan bedeli ne olurs olsun kuzey suriye

Kısacası Erdoğan'ın Suriye politikasının özeti '' Herkese mübah,Kürtlere günah''IŞİD Kürt şehri Kobani'ye saldırısında ''Kobane düştü düşecek'' deyip,Amerikanın YPG'ye silah göndermesine karşı çıkarak yine terör örgütü bunlar silah göndermeyin diyerek ordaki Kürtleri IŞİD e karşı savunmasız bırakarak Kobane'nin düşmesini istemesi hala hafızalarda.

erdoğan iki yüzlü açıklamalar
Kürtlerin Suriye'de bile devletleşmesine karşı çıkıp Filistin devletine destek veren Erdoğan  Kürtler'in  Uyutulması'Filistin diğer halkların kendi kaderlerini tayin etmesi hakları olduğu gibi Kürtlerinde kendi kaderlerini tayin etme hakları vardır.Ama maalesef Kürtler gerek türk eğitim sistemi ile gerekse medya tarafından uyutuluyor.


Kürtlerin ulus bilinci köreltiliyor.
Kürtlerin kendi kaderlerini tayin etme haklarını teröristlik olarak görüyorlar.Üstelik Suriye'de bile buna karşı çıkıyorlar.
YPG Komutanı Hisên Çawîş'in dediği gibi : Eskiden Kürdistan'da hep başkalarının askeri olduk. Artık kendimize askerlik yapıyoruz.IŞİD'e Yeşil Işık Kürtlere Kırmızı Çizgi Cerablus BölgesiSuriye sınırında bulunan Cerablus bölgesi uzun süredir IŞİD'in elinde ve Akp hükümeti IŞİD'in elinde bulunan Cerablus bölgesini kırmızı çizgi ilan etmiş ve Kürt güçleri Ypg'nin Cerablus bölgesini IŞİD'in elinden almasına izin vermeyceklerini açıklamış bölgeyi kırmızı çizgi olarak ilan etmiştir.


Işid'in Cerablus'u ele geçirdiği zaman sesini çıkaramayan Akp hükümeti,bölgeye Ypg girince kıyameti koparıp vurmakla tehtid ediyor.Nitekimde öyle oldu hatırlayacağınız gibi Tsk Cerablus'a geçmeye çalışan Ypg savaşçılarını vurmuştu.

Kısacası Akp hükümeti ''IŞİD'e yeşil ışık yakarken Kürtler'e kırmızı yakıyor'' desek yanlış olmaz herhalde.IŞİD'in Elinde Bulunan Cerablus Neden Önemli?
cerablus ışid ypg
Haritada da görüldüğü gibi Türkiye ile IŞİD'in kalbi başkenti olan Rakka ile tek bağlantısı Cerablus bölgesidir.

Resmi rakamlara göre 30 bin yabancı militan Türkiye'den Suriye'ye IŞİD'e katılmıştır.

Savaşçı akışının yanı sıra lojistik destegin büyük bir kısmı Cerablus bölgesinden gerçekleşmektedir.
Cerablus, IŞİD'in Türkiye'den dünyaya açılan can damarı adeta.
Zira IŞİD Cerablus sayesinde lojistik destek ve savaşçı geçişlerle sürekli kendini yenilemektedir.Cerablus IŞİD'in elinde kaldığı sürece bitirilemez.
Amerika da bunun çok iyi farkında ama Türkiye gibi bir müttefikini de kaybetmek istemediği için Cerablus konusunda ısrarcı bir tutum sergilemiyor.

Erdoğan'ın IŞİD'in ana ikmal bölgesi olan Cerablus için

"Cerablus kırmızı çizgimizdir YPG'nin eline geçmemeli"

açıklamasının yorumunuda siz değerli takipçilere bırakıyoruz..


Tel Ebyad Operasyonunda Kürt Güçlerinden Kaçıp Türkiye'ye Sığınan IŞİD  Militanı-Resim Diha 
Şimdi Erdoğan'a Soruyouz Kürtler  mi Işid Mi?
Kardeş dediğiniz Kürtler'den yana mı olacaksınız yoksa Işid ve benzeri örgütlerin yanında mı ?

Akp Medyasının Pyd Ypg ile İlgii Kara Propaganda HaberleriAkp medyası defalarca Kürt güçleri Pyd ve Ypg ile skandal yalan haberler yapmış ve yapmaya da devam ediyorlardır.

Halkımızın Akp medyasının soğuk savaş stratejisi olan bu kara propaganda haberlerine karşı dikkatli ve bilinçli olması gerekmektedir.


İşte o haberlerden bazıları,Akp Medyasından Pydnin Kobani Katliamı Yalanı
www.kürtler.com

Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..