Mem Ararat'tan Derin Dondurucuda Cenazesi Saklanan Cemile Çağırga'n için Şarkı

7 Eylül 2015 tarihinde Cizre'de ilan edilen sokağa çıkma yasağıyla beraber onlarca sivil çocuk katledildi.Onlardan biri de 10 yaşındaki Cemile Çağırga..


Sokağa çıkma yasağı ilanından sonra evin önünde polis kurşunuyla öldürülen Cemile Çağırga'nın cenazesi 3 gün derin dondurucuda saklanmış unutulmaz bir insanlık dışı uygulamaya maruz bırakılmıştı.


Olay Günü Yaşananlar


Sokağa çıkma yasağından dolayı ambulanslara müsaade edilmemesi Cemile'nin kan kaybından ölmesine neden oldu. Oyun arkadaşlarıyla konuştuk bize şunu söylediler: 'Bir anda gürültü oldu, silah sesi geldi, baktık Cemile yere düştü'.   Cemile'nin vurulduğu yerin ilerisinde özel harekat timlerinin konumlandığı bir nokta var.Çocuklar silah sesinin oradan geldiğini söyledi. Zaten polislerden başka kimseyi sokaklarda bulmak neredeyse imkansız. Çıkana ateş ediliyor. 3 gün evin derin dondurucusunda bekletilen küçük Cemile'nin cenazesini hastane morguna götürmek için evden çıkardık. Tüm riske rağmen yüzlerce Cizreli cenazeyi sahiplendi. Cudi mahallesinden aldığımız cenazeyi ana caddeye kadar kalabalıkla beraber götürdük. Burada cenazeyi ambulansa teslim edecekken zırhlı araçlardan bizlere ateş açıldı. Milletvekili olduğumuzu belirtmemize rağmen üzerimize araç sürüldü! Çıkarılan engellere rağmen Cemile'nin cenazesini hastane morguna götürülmek üzere ambulansa teslim ettik.
'Çocuk, yaşlı, yedi çocuk annesi terörist mi olur?'

"Kollarımda can verdi. O gece kızımın cesedini koynuma alarak uyudum. Sabah saçlarına ve ellerine kına yaktım. Sonra onu yıkayıp kefenledik. Cesedi bozulmasın diye, kayınbiraderimin evindeki derin dondurucuyu getirip kızımı içine koyduk. Üç gün boyunca kızımın cesedini buzlukta beklettik. Daha sonra da milletvekilleri gelince cenazesini hastanenin morgunu götürdük."
Cemile'nin annesi, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "Cizre'de sivil kayıp yok" sözünden çok incindiğini söylüyor:'Gazze koşullarında yaşadık'

Baran, kız kardeşinin cesedinin derin dondurucuya konularak muhafaza edilmesi konusunda sosyal medyada yanıltıcı bilgilerin dolaştığını söylüyor.
"Bu durumun manipüle edilmesinden rahatsız olduğunu" belirtiyor.
"Facebook'da, Twitter'da o cenazenin Cemile'nin değil, Filistinli, Gazzeli bir çocuğun cenazesi olduğu yönünde yanıltıcı yorumlar yapılıyor. Doğrudur, biz de sekiz gün boyunca Gazze koşullarında yaşadık ve aynı onlar gibi biz de çocuklarımızın cenazesini derin donduruculara, soğuk hava depolarına bırakmak zorunda kaldık" diyor.


Cemile İçin Mem Ararat'tan Duygusal ŞarkıKürt sanatçı Mem Ararat Cemile için yaptığı ağıtlı şarkı1 yorum:

  1. Bunun gazzeyle felan hic bir alakası yok kürtlere yapilan zulümun bir göstergesidir

    YanıtlaSil

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..