Türkiye'nin Desteklediği Suriyeli Muhaliflerden Halepte Dehşet KatliamTürkiye'nin desteklediği silah gönderdiği  Sultan Murad Tugayı,Cebhet El-Nusra , Ahrar el Şam,Ceyş El-Islam gibi grupların aralarında bulunduğu Fetih ordusu Halep'in Şêx Meqsûd bölgesine düzenlediği saldırıda çocuk ve kadınlarında aralarında bulunduğu 17 sivil katledildi.Halep'in Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Şêx Meqsûd mahallesine aralarında 20 i aşkın grubun olduğu Fetih ordusu el yapımı top atışlarıyla saldırı düzenledi.Saldırıda aralarında çocuk ve kadınlarında bulunduğu  17 sivil katledildi.


HALEP – 27 Şubat tarihinde Suriye'de ateşkesin yürürlüğe girmesi ardından Şêxmeqsud mahallesine dönük çete saldırıları şiddetlenerek devam ediyor. Ateşkesten bu yanan 21 sivil yaşamını yitirdi, 91 sivil yaralandı. Mahalledeki sivil katliamlarına karşı uluslarası toplumlardan tek bir tepki yükseldi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi(BMGK), Amerika ve Rusya öncülüğünde 27 Şubat tarihinde Suriye’de ateşkes ilan edildi. Halep’e bağlı Şêxmeqsûd mahallesine dönük çete saldırıları ise özellikle ateşkesin uygulamaya konulduktan sonra şiddetlenmeye başladı.

Sözde Suriye Ulusal Koalisyonu(SUK) adıyla bilinen İstanbul muhalefetine bağlı çete grupları ateşkesi fırsat bilerek mahalledeki saldırılarını yoğunlaştırdı. Rejim karşısındaki üyelerini çeken çete grupları özellikle mahallenin Cendûl ve Rustem Paşa, Benî Zêd, Seken Şebabî ve Kastîlo bölgelerinde sivillleri hedef alan bir saldırı dalgası başlattı.

Çetelerin cehennem havanları ve el yapımı füzeler kullanıldığı saldırılarda sivillerin yaşadığı binalar büyük zarar gördü.


TEV-DEM çatısı altında bulunan siyasi partiler yazılı bir açıklama yaparak, Suriyeli silahlı muhalif grupların Şêx Maqsûd mahallesinde gerçekleştirdiği sivil katliamı lanetledi.

Açıklamadan satır başları şöyle:

“Şêx Meqsûd Türk devletinden desteğini alan silahlı gruplar ve El-Nusra çeteleri tarafından 16 Şubat’tan buyana çembere alınmış durumda. Halep’in tüm yolları kapatılması nedeniyle mahalleye temel gıda malzemeleri, yakıt ve ilaç gibi malzemeler ulaşmamaktadır.

Yine aralıksız bir şekilde süren topçu saldırıları Pazartesi gününden itibaren şiddetlenmiştir. Sivillere yönelik katliam gerçekleştirilmiştir. Aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu çok sayıda sivil yurttaş yaşamını yitirirken, onlarcası da yaralanmıştır. Yine mahallede ciddi maddi hasarlar oluşmuştur.

TEV-DEM çatısın altında bulunan siyasi partiler olarak, Şêx Meqsûd’da gerçekleşen sivil katliamı lanetliyor, Ateşkesi ihlal eden silahlı gruplara karşı BM Güvenlik konseyinin derhal harekete geçmesi çağrısında bulunuyoruz.”


Öte yandan konuya ilişkin YPG Genel Komutanlığı saldırılar ve ateşkes ihlaline ilişkin Suriye’deki Ateşkesi İzleme Merkezi’ne bilgilendirme mesajı gönderdi.
Kim Bu Fetih Ordusu Aralarında Hangi Gruplar Var?

Fetih Ordusu aralarında Suriye El-Kaidesi El Nusra ,mitin doğrudan desteklediği Sultan Murad tugayı Ahrar el Şam ve daha onlarca grup yer almaktadır.Önceleri Esad'a karşı İdlipte kurulan bu çatı örgüt daha sonraları ise faaliyet alanını genişletmiştir.Günümüzde Türkiye,Katar ve Suudi Arabistan gibi ülkeler bu grupları açık desteklediklerini açıklamış ve zaman zaman da silah akışlarınıda sağlamaktadırlar.


Fetih Ordusunda Yer Alan Çocuk Katliamcıları Oluşumlar


Ehrar El-Şam, Sultan Murad Taugayı, Lîwaa El-Sultan Mihemed Fatih, Nûreddîn Zenkî Taburu, Feyleq El-Şam, Ceyş El-Îslam, Ceyş El-Mucahidîn, Feqtesim Kema Emert Topluluğu, Ebû Emara Taburu, Fercir El-Şam, El-Cebha El-Şamiya, Siqûr El-Cebel, Ceyş El-Izza, Fursan El-Heq, Ceyş El-Nesir, Cund El-Eqsa, El-Sefwa El-Îslamiya Taburu, 113’ler grubu, 16’lar Grubu, Ehfad Umer Grubu, Feyleq El-Rehman, 101’ler Grubu, Yekemîn Grubu, Lîwaa Muntesir Bîllah ve Cebhet El-Nusra

El Nusra Grubu


Nusret cephesi olarak da adlandırılan El Nusra Suriye savaşı başlarında kurulmuştur.Önceleri IŞİD ile birleşen El Nusra daha sonraları ise IŞİD'ten ayrılarak El Kaide'ye bağlılığını ilan etmiştir.Daha sonraları ise El Kaide El Nusra'yı Suriyedeki temsilcileri olarak duyurmuşlardır.

Defalarca sivil kadın çocuk demeden katlaimlar yapan ve günümüzde ise Fetih Ordusunda yer alan El Nusra dolaylı olarak  muhaliflere destek veren ülkelerden silah temin etmektedir.Türkiye'nin Mit'in Suriyedeki Varlığı Sultan Murad Tugayı


Sputnik'in haberinde belirtildiği gibi Sultan Murad Tugayı Türkiye'ye doğrudan bağlı Mitin organize ettiği silahlı gruptur.

Mit'in Sultan Murad Tugayına Türkiyeden komutanlar tetikçiler gönderdiği defalarca dile getirilmiştir.

Türkiye Sultan Murad Tugayı'nı özellikle Rojavadaki Kürt yönetimine karşı kullanmış ve birçok defa saldırıda bulunmuşlardır.Bkz http://www.ntv.com.tr/dunya/sultan-murat-tugayindan-pydye-darbe,KflC7ExrpkS5rYmQm3tnoA

Sultan Murad Tugayı'nın Gerçek Yüzü ve Türkiye ile İlişkisini Anlatan HaberlerSultan Murad Tugayı Çetesinin Türk Tetikçisi

‘Nusra Cephesi’nin boşalttığı yerlere Türkmen görünümüyle Türk askerleri yerleşti’

'Türk askeri, Sultan Murad Tugayı görünümüyle Suriye'ye girdi


Saldırıda yakınlarını kaybeden bir Suriyeli babanın Ahrur Şam ve El Nusra gibi örgütlere lanet okumasını da içeren katliam videosu


Şêxmeqsûd için gözler kör, kulaklar sağır!Ateşkesin bilançosu 21 can kaybı 91 yaralı
27 Şubat’ta yürürlüğe giren ateşkesin ardından çete saldırılarında şimdiye kadar 21 yurttaş yaşamını yitirken 91 sivil  yaralandı.
-27 Şubat’ta yani ateşkesin birinci gününde 4 sivil ağır yaralandı,
-28  biri çocuk  yaşamını yitirdi, 4 sivil ağır yaralandı,
-29 Şuba’ta 8 sivil yaralandı,
-1 Mart’ta YPG/YPJ savaşçıları tarafından püskürtülençete saldırılarında 3 sivil yaşamını yitirdi, 46 sivil yaralandı,
-4 Mart’ta biri çocuk 3 sivil yaralandı,
-6 Mart’ta çetelerin şiddetli saldırılarında 12 sivil yaşamını yitirdi, 31 sivil yaralandı. Yaralıların arasında durumu ağır olan 5 sivil de tüm müdahelelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi.
Çetelerin attıkları toplar nedeniyle çok sayıda ev kullanılmaz hale geldi. Evleri yıkılanlar arasında Halep’teki çete saldırıları nedeniyel göç ederek mahalleye yerleşen siviller de vardı.
Uluslararası toplum katlima karşı sessiz!
Şêxmeqsûd  mahallesinde yönelik devam eden saldırılara karşı ateşkesin ısrarla sürdürülebilir olmasını savunan uluslararası toplumlar, BMGK, Amerika ve Rusya tepkisizliğini koruyor.
Mahalledeki katlimı belgeyen çok sayıda video görüntüsü ve fotoğraf karesinde yansıyan çete saldırılarına karşı açığa çıkan uluslararası bir tepkiden bahsetmek henüz mümkün değil.
‘SUK’a bağlı çeteler ateşkesi ayaklar altına aldı’
Şêxmeqsûd Ortak Meclisi başkanı  Merhî El-Şublî, SUK’a bağlı grupların BMGK’nin ateşkes kurallarının Şêxmeqsûd’da ayaklar altına aldığını belirterek artık Cenevre 3’ün de bir ciddiyetinin kalmadığını vurguladı.
El-Şublî, ENKS’nin içerisinde bulunduğu SUK’a bağlı grupların mahalledeki sivil katliamına karşı uluslararası insan hakları kurum ve örgütlerinin sessiz kalmaması çağrısında bulundu.

Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..