25 Yıl Aradan Sonra Aynı Fotoğraf !Yüksekova’nın (Gever) Yeşildere Mahallesi'nde devlet güçleri tarafından ateşe verilen bir binanın önünde poz veren özel timin çektirdiği “hatıra” fotoğrafı, 90'lı yıllarda Diyarbakır’da yaktıkları bir köy evinin önünde aynı pozu askerleri hatırlattı. HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, “Bu uygulamalar Kenan Evren'e rahmet okutuyor” dedi. 

AKP hükümetinin birçok kentinde sıkıyönetim ve OHAL uygulamalarını devreye koyduğu Kürdistan kentlerindeki özel savaş güçleri 1990'lı yılları aratmayan uygulamalarıyla gündemde. Katliam, köy yakma, kontrgerilla cinayetleri, işkence gibi insanlık suçlarının kentlere taşındığı Kürdistan’da son olarak Hakkari’nin Yüksekova (Gever) ilçesinde bulunan Yeşildere Mahallesi'nde devlet güçleri tarafından ateşe verilen bir binanın önünde poz veren uzun sakallı jandarma özel harekat timinin çektirdiği “hatıra” fotoğrafı, Diyarbakır’da yaktıkları bir köy evinin önünde aynı pozu veren köy yakma taburlarına bağlı 3 askerin 1990’lı yıllarda çektirdiği fotoğrafı hatırlattı.
‘Kenan Evren’e rahmet okutuyor’


Devlet aklının halen değişmediğini söyleyen HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, "Binlerce köy yakıldı, 4 milyon insan yerinden yurdundan edildi. 1990'lı yıllarda Kürt kentleri devletin bünyesinde faaliyet yürüten JİTEM gibi kontra çeteler tarafından yakılıyordu. Kürtlerin evlerini, cenazelerini yakan çeteler daha sonra ise zafer pozlarını veriyorlardı. Bu insanlık dışı bir uygulamaydı. Bunun kabul edilecek hiç bir tarafı yoktur" dedi.

Aynı aklın bugün Gever’de halkın evlerini yaktığını söyleyen Akdoğan, “90'lı yıllarla hiç bir fark yok. Kat be kat fazlası şuanda Kürdistan kentlerinde uygulanıyor. Tanklarla evleri yıkılıyor ve ardından ateşe veriliyor. Mesele zihniyet meselesidir. Kürt halkına 90'lı yıllarda bu uygulamayı yaşatan devlet bugünde yaşatmaya devam ediyor. Bu uygulamalar Kenan Evren'e rahmet okutuyor" ifadelerini kullandı.


Bugün direnenler 1990'lı yılların çocukları


1990'lı yıllarda devlet tarafından köyleri, evleri yıkılan, yakılan Kürdistanlı çocukları öfke ve kinle büyüdüğünü belirten Akdoğan, "Bugün kentlerinin, evlerinin yeniden yıkılmaması için AKP'ye karşı direnen gençler o günün çocuklarıdır. Eğer 90'lı yıllarda devlet vahşetleri yaşatmasaydı bugün bunlar yaşanmazdı. Bugün yeninden Kürt kentlerini tankla topla yıkmaya çalışıyorlar. Bu vahşeti ve onurlarına yönelik bu adice davranışı gören bugünün çocukları da yarınlara daha büyük bir öfkeyle büyümekteler, bunu bilsinler. Yaşanan bu vahşetin hesabını soracaklardır" şeklinde konuştu.

Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..