Devlet Korucuları Savaşa İkna Etmeye Çalışıyor


Şırnak'ta soykırım saldırılarına dahil edilen koruculardan birinin askerlerce vurulması, diğerlerinin ön cepheye sürülmek istenmesi ve Jirki Aşireti Lideri Tahir Adıyaman'ın şüpheli şekilde yaralanması üzerine Uludere Kaymakamı ile Şenoba Tugay Komutanı bölgedeki korucubaşlarıyla Taşdelen köyünde esrarengiz bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda korucuların savaşa daha aktif katılması istendi
Şırnak'ta köy, belde ve ilçelerdeki korucubaşları ile Uludere Kaymakamı İbrahim Halil Şivgan ve Şenoba Tugay Komutanı Tuğgeneral Vahap Özoğlu arasında esrarengiz bir toplantı yapıldı. Taşdelen köyünde korucubaşı Hasan Atman'ın evinde yapılan toplantıya Qilaban (Uludere) ilçesi, Sêgirk (Şenoba) ve Şêxan (Hilal) beldeleri ile bu ilçe ve beldelere bağlı Ortabağ, Taşdelen, İnceler, Gülyazı ve onlarca köyün korucubaşlarının katıldığı öğrenildi. Yaklaşık 2 saat süren toplantıda, Şirnex kent merkezine yönelik saldırılar ve korucuların bu saldırılardaki rolleri üzerine konuşulduğu belirtildi. Toplantıya ilişkin güvenilir kaynaklardan alınan bilgiye göre, Kaymakam Şivgan ve Tuğgeneral Özoğlu, koruculardan saldırılara "daha aktif katılmalarını" istedi.Korucular rahatsız!


Özelikle Abdullah Fidan isimli korucunun askerlerce vurulması, özyönetim alanlarında ön cepheye sürülmek istenen Hilal ve Şenobalı korucuların kenti terk etmesi ve son olarak da Jîrkî Aşireti lideri Tahir Adıyaman'ın şüpheli şekilde yaralanması üzerine toplantının yapıldığı belirtildi.


Ne olmuştu?


Abdullah Fidan isimli korucu 25 Mart günü çatışmaların yaşanmadığı Şırnak T Tipi Cezaevi yakınlarında arkadan vurulmuştu. Fidan'ın vurulmasına tanık olan bir bir başka korucu, Fidan'ın bir komutanla tartışması sonrasında askerler tarafından vurulduğunu anlattı. Özyönetim alanlarına giremeyen devlet güçlerinin 8 Nisan'da korucuları ön cepheye sürmek istemesi üzerine ise Şenoba ve Hilal beldelerinden 40 korucu, askerlerle tartışarak kenti terk etmişti. Korucular ayrılırken, saldırılar başlamadan önce devlet güçleri ile yaptıkların toplantıda böyle bir kararın alınmadığını savunmuşlardı. 11 Nisan günü Elkê'nin (Beytüşşebap) Setkar köyünde de Tahir Adıyaman aracına açılan ateş sonucu yaralanmıştı. Devlet güçleri ve havuz medyası Adıyaman'ın HPG'liler tarafından vurulduğunu iddia ederken, Jirkî aşiretinden bir korucu Adıyaman'ı vuranların beyaz renkli Ford Ranger marka bir araçla kaçtıklarını anlatmıştı.

(DİHA)

Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..