Diyarbakır Kutlu Doğum Mitinginde Kürdistan Bayrağı Gerginliği


Diyarbakır’da, Hüda-Par’a yakınlığı ile bilinen Peygamber Sevdalıları Platformu, Newroz parkında ‘Kutlu Doğum’ mitingi düzenlendi. Mitingte Kürdistan Bayrağının açılması gerginliğe yol açtı.

Diyarbakır’da, Hüda-Par’a yakınlığı ile bilinen Peygamber Sevdalıları Platformu, Newroz parkında ‘Kutlu Doğum’ mitingi düzenlendi.
Mısır, Lübnan, Filistin, Moritanya, Irak, İran, Suriye ve Ürdün’den de davetlilerin katıldığı mitingde kadınlar ve erkekler için ayrı bölümler oluşturuldu.Çok sayıda Filistin Bayrağı olan alanda Kürdistan Bayrağı Gerginliği


Etkinliğin yapıldığı alanda çok sayıda Arapça yazılı flama bulunurken, bir gencin Kürdistan Bayrağı sallaması gerginliğe neden oldu.
Organizasyon görevlileri Kürtçe konuşan gençten alanda hiç bir ülke bayrağı olmadığını söyleyerek, bayrağı indirmesini istedi. Bayrağı sallayan genç ise alanda çok sayıda Filistin bayrağı olduğunu söyledi. Bunun üzerine görevliler izleyicilerin bulunduğu bölüme giderek bayrağı alıp alandan çıkardı.
Etkinlikte konuşan Peygamber Sevdalıları Platformu Dönem Sözcüsü Yahya Oğraş, “Hepimiz İslam ile şeref kazandık. Başımıza gelen musibetler İslam’dan uzaklaşmaktan kaynaklanıyor” dedi. Konuşmaların ardından platformdan Kürtçe mevlid ve ilahiler okundu.

Kutlu Doğum Haftası 1989 yılında dönemin Devlet Bakanı Namık Kemal Zeybek’in teklifi üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile yapılan istişare ve müzakereler sonucu Hz Muhammed’in doğum tarihi olan 20 Nisan tarihi sabitlenerek değişik etkinliklerle kutlanmaya başlandı.
Kutlu Doğum Haftası'nın Türkiye'nin hiç bir ilinde kitlesel gösterilerle kutlanmayıp, ekseriyetle Diyarbakır'da gövde gösterisi şeklinde kutlanmasının siyasi amaçlar güttüğü tartışılmaz.
İslam Dünyası yıllarca Hristiyanların Latince Natalis (Doğum) anlamına gelen Noel kutlamalarına tepki gösterirken, son yıllarda şatafatlı bir şekilde kutlanan Kutlu Doğum Haftası muhafazakar İslami kesim tarafından büyük tepki görüyor.


Hüdapar Kimlerdir?


Hüdapar,90'lı yıllarda Jitemle işbirliği kanıtlanmış,Jitem ile beraber Kürt hareketine karşı sivil katliam yapan Hizbullah örgütünün siyasi oluşumudur.90'lı yıllarda Hizbullah ile Jitem işbirliği iken günümüzde ise Akp-Hüdapar işbirliği sözkonusudur.

Çeşitli alanlarda Akp hükümeti Kürt hareketine karşı Hüdapar'ı desteklemekten geri durmamıştır.

2013 yılında kurulan Hüdapar Türkiye genelinde  %0,21 gibi az oy oranına sahiptir.

Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..