Jirki Aşiretinden Yeni Açıklama ''Jirkiler Bu 100 Kişiden İbaret Değil''

Jirkî aşiret lideri Tahir Adıyaman'ın PKK'li olduğu iddia edilen kişilerce arabasının önü kesilerek vurulmasının yankıları sürüyor.

Jirkî aşiretine mensup farklı meslek gruplardan birçok kişi sosyal medya üzerinden Jirkî'ler adına alınan söz konusu kararın kendilerini bağlamadığını, aşiretlerinin Kürt Özgürlük Mücadelesinde önemli roller oynadığını ve Kürtlerin ulusal birliğe yakın olduğu bir dönemde böylesi bir açıklamanın yaptırılmasının manidar olduğunu söyledi.
Söz konusu kişilerden Avukat Metin Adıyaman, kendisinin de aynı aşirete mensup olduğunu dile getirerek 'Toplamda 100 kişinin bir araya gelerek aldığı karar kimseyi bağlamaz' şeklinde konuştu.


Adıyaman;

''Öncelikle;bu aciklamaya 50.000 nüfusa sahip olduğu soylenen asiretin sadece 100 kadar üyesi katılmıştır. Ve herhangi bir ortak karar neticesinde yapilmamistir. Bir diger husus;bu açıklama açık bir şekilde suçtur. Olayla herhangi bir ilgisi olmayan ve Hakkari bolgesinde rekor oylarla seçilen HDP milletvekillerini ve siyasal parti yoneticilerini tehdit eden bir açıklama. Acik şekilde suc islenmistir. Saldırıyı yaptığı söylenen PKK'nin henüz bir açıklaması yokken ortaya böyle atılmaları da sanırım birilerinin gazıyla olmuş. HDP ve partililer hedef gösterilmiştir. Aciklamada sürekli olarak bütün asiretin Kürt Hareketi karşıtı bir tavır sergilediği algisi yaratılmak isteniyor. Halbuki;Hakkaride aşiretin yüzde sekseni HDPlidir. Bu açıklamayı yapan kisinin bile ailesinden örgüt üyeliği suçundan ceza alanlar ve kaçak olanlar var. '' şeklinde konuştu.


Adıyaman açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: ''Açıklamayı yapanlar kendileri oynayip kendileri oynamistir. Aşiretin ozellikle genc kesimleri kendi temsilcileri olarak Hakkarinin milletvekillerini görmektedir. Kürdistan tarihinde özgürlük mücadelesinde çok önemli gorevler üstlenen aşiretlerin çağımızda ulusal demokratik bir siyaset yapmaları lazimdir. Bunun disinda,ucuz çıkarlar peşinde olanlar er yada gec kaybedeceklerdir.Kürtlerin ulusal birliğine daha yakın olduğu bu zamanlarda arasi sorunlar diyalogla ve sadece Kürtler içinde çözülmelidir.''
Pkk'den Jirki Açıklaması Jirki aşiretinden Tahir Adıyaman’ın PKK tarafından önü kesilerek yaralandığı yönünde bilgiler basına yansımıştır. Bizim hareket olarak Jirkilerden ne herhangi bir kimseye ne de Tahir Adıyaman’a karşı eylem yapma gibi bir kararımız yoktur. Bu olayın bizimle hiçbir ilgisi söz konusu değildir. Zaten mevsim koşullarından dolayı, şu anda söz konusu olay mahalli civarında güçlerimizin herhangi bir birimi de bulunmamaktadır."

www.kürtler.com

Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..