Mersin'de Kürtçe Müziğe Propaganda Cezası


Kürtçe müzik eşliğinde halay çekip, yayınlamaya 2 yıl ceza


Kürtçe müzik eşliğinde halaya çekip, bunu sosyal paylaşım sitesinde yayınlayan biri çocuk 5 kişiye "örgüt propagandası yaptıkları" iddiasıyla 2 yıl hapis cezası verildi. Verilen cezalarda sanıklardan ikisi için arttırım ve indirime gidildi.

Kürt meselesine dair izlenen politikalar doğrultusunda son dönemde yargıdan çıkan şaşırtıcı kararlara bir yenisi daha eklendi. Mersin'in Erdemli ilçesinde yaşayan bir grup genç, Kürtçe müzik eşliğinde çektikleri halay videosunu bir sosyal paylaşım sitesine ekleyince soruşturmaya maruz kaldı.

Haklarında iddianame hazırlanan biri henüz çocuk yaştaki 5 kişinin tutuksuz olarak yargılandıkları Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugün karar duruşması görüldü. Duruşmaya tutuksuz sanıklar Vedat Azrak, Samet Bozdağ, Vedat Korkmaz, Zafer Yiğiter ve S.Y., katılmazken, müdafileri hazır bulundu.

Duruşmaya katılmamaları dolayısıyla son savunmaları alınamayan sanıkların yokluğunda iddia makamından mütalaası istendi. Savcı mütalaasında tüm sanıkların "örgüt propagandası yapmak"tan cezalandırılmalarını talep etti.

Savcının bu mütalaası üzerine söz verilen sanık avukatları ise mütalaayı kabul etmediklerini, müvekkillerinin üzerlerine atılı suçlamayı işlemediğini beyan ederek, beraatlarını istedi.

Avukatların beraat talebini reddeden mahkeme heyeti, her 5 sanığa da "örgüt propagandası yaptıkları" iddiasıyla 2 yıl hapis cezası verdi.

Ardından sanıklardan Yiğiter'in propaganda suçunu zincirleme işlediğine kanaat getiren mahkeme heyeti, cezasında 1/4 oranında artırıma giderek 2 yıl 6 ay ceza verdi. Heyet, henüz 15 ila 18 yaş aralığında bulunan S.Y. adlı çocuğun cezasında ise 1/3 oranında indirim yaparak, cezasını 1 yıl 4 aya indirdi.Diha

Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..