Suriye Savaşında Taraflar Kimler? Kim Kiminle Neden Savaşıyor ?Suriye Savaşı 6 yılını geride bıraktı.Yüzbinlerce insanın ölmesine milyonlarca insanın da göç etmesine sebep olan Suriye İç Savaşı'nda taraflar kimler? Savaş nasıl başladı ve şu an ne durumda?
Suriye Savaşı Ne Zaman Başladı?Aralık 2010 Ortadoğu coğrafyasında başlayan Arap Baharı'yla beraber Mısır, Tunus, Yemen ve Libya'da savaş başlamış iktidarlar yıkılmıştır.Günümüzde Arap Baharı'nın olduğu ülkelerdeki kaos hala devam etmektedir.


Suriye Savaşı da Arap Baharı'ndan etkilenerek Ocak 2011 tarihinde küçük ölçekli gösterilerle başlamış ve zamanla tüm ülkeye yayılmıştır.Gösteriler silahlı çatışmaya dönüştükten sonra uzun yıllar sürecek olan Suriye Savaşı da böylece  başlamış oldu.

Suriye Savaşı'yla beraber birçok yapılanmalar ortaya çıkmış ve bu yapılanmalar arasında şiddetli çatışmalar devam etmektedir.Suriye'de tarafların hemen hemen hepsi kendi aralarında savaşmışlardır.
Suriye'de Taraflar Kimler? Kimler Neden Savaşıyorlar?Aralık 2011 yılında başlayan Suriye Savaşı günümüze kadar devam etmekte ve hala günde onlarca kişi hayatını kaybetmektedir.Savaş öncesinde komşu olanlar şimdiler de birbirine karşı en azıllı düşman olmuşlardır.

Suriye'de genel anlamda bir mezhep savaşı yaşanmaktadır.Kerbela olayından sonra başlayan ve İslam coğrafyasında hala devam eden mezhep savaşı Suriye'de de kendisini hissettirmektedir.
Tarafları Tanıyalım


Suriye ordusu ve muhalifler arasında başlayan savaş kısa sürede yayıldı.Diğer ülkelerin de dahil olmasıyla beraber Suriye Savaşı adeta küçük bir dünya savaşına dönüştü diyebiliriz.


Soğuk savaş yıllarında şekillenen Doğu ve Batı Bloku Suriye savaşıyla beraber devam etmektedir.

Doğu Bloku-Beşar Esad Taraftarları
Şii Ülkeler örgütler Doğu Bloku Ülkeleri


İran,Hizbullah,Lübnan,Rusya ,Çin,Brezilya,Kuzey Kore


Beşar Esad Alevi olmasından dolayı İran,Lübnan ve Şii örgütler Esad'ın yanında savaşmaktadırlar.Rusya ve saydığımız diğer ülkeler ise Amerika önderdiliğindeki Batı Bloku'na karşı Suriye'de Esad'ın tarafında yer almaktadırlar.


Amaç: Amaçları  Esad'ın devrilmesine engel olmak.Esad'a Karşı Muhalifler-Batı BlokuDiğer taraf ise muhalif örgütler ve bunlara destek veren Sunni ülkeler ve Amerika önderliğindeki Batı Bloku'nun diğer ülkeleriSunni Ülkeler Örgütler Batı Bloku'nun Ülkeleri:
Amerika,Avrupa ülkeleri,Türkiye,Katar,Suudi Arabistan,Birleşik Arap Emirlikleri,Güney Kore,El Nusra,Ahrur Şam,Özgür Suriye Ordusu(Öso) Suriye İslami Cephe,Fetih Ordusu,Ceyşul İslam


Bunlara İsrail'i de dahil edebiliriz.Zira İsrail'in Suriye'deki Golan tepeleri işgali devam etmekte olup zaman zaman Suriye'ye hava operasyonları düzenlemektedir.Silah Destekleri: Suriye'de aktif olarak savaşan gruplar Amerika, Türkiye,Katar, Suudi Arabistan başta olmak üzere birçok ülkeden silah ve lojistik desteği almaktadır.Silahlar Türkiye üzerinden muhalif gruplara ulaştırılmaktadır.
Amaç:Amaçları bazı örgütlere göre Şeriat devleti kurmak olsa da temel olarak amaç Beşar Esad'ı devirmek.Diğer Oluşumlar Kimlerdir?


IŞİD (Daeş)


Suriye Savaşı'ndaki otorite boşluğundan yararlanarak kısa sürede güçlenen Irak ve Suriye'de önemli şehirler ele geçiren IŞİD'in amacı ise taraflardan bağımsız olarak Şeriat devleti kurmaktır.Bunun için hemen hemen tüm gruplarla savaş halindedir.Türkiye Işide Yardım Ediyor İddaları

Türkiye Işid'e yardım ediyor iddaları Mit Tırları olayında iyice arttmıştır.Suriye'ye gönderilmek üzere Hatay'da yakalanan Mit'e tırlarda silahlar ele geçirilmiş ve kamuoyunda Mit Tırları olarak anılmıştır.
Hatay'da Mit'e ait Tırlar durdurulunca,hükümet yetkilileri tarafından önce red edilmiş sonraları ise tırlarda yardım malzemeleri olduğu açıklanmıştı.Mit Tırlarında silahların olduğu ortaya çıkınca da hükümet yetkilileri bu sefer ''silahları Türkmenlere gönderiyorduk'' açıklaması yapmışlardı.


Bundan sonra Mit Tırları olayı iyice fiyaskoya dönüştü.Zira tırlarda çok sayıda tank mermisi olmasına karşın,Türkmen gruplarının bunları kullanacak tanklarının olmaması ve hükmet yetkilerinin çelişkili açıklamaları kafalarda soru işareti bırakmıştır.

Mit tırlarını durduruan savcıların askerlni ve davaya bakan hakimlerin görev yerlerinin değiştirilmesi görevden atılması ve tutuklanmalarından dolayı Mit Tırları muamması bir türlü çözülemedi.Mit Tırlarındaki silahları haberini yapan gazeteci Can Dündar ise tutuklanmış 3 ay sonra serbest kalmıştı.Rojava Kürt Yönetimi(Pyd)
Mezhep savaşından farklı olarak Kürtler Suriye Savaşıyla beraber silahlanmış ve  yoğun olarak yaşadıkları Rojava'da (Batı Kürdistan) yönetimi ele geçirmişlerdir.

Kürtler, Suriye'de tüm haklardan yoksun olarak yıllardır yaşamış ve Hafız Esad dönemi dahil  çok defa şiddete maruz kalmışlardır.

Pyd,Suriye'de Kürt partisinin ismi olup Ypg ise silahlı kanadına verilen isimdir.


Kürtler,doğal olarak topraklarını savunmak için silanlanmış Rojava'da Kürt şehirlerinde kantonlar kurmuşlardır.Cezire, Kobani,Afrin kantonları

Kürtler'in denetimindeki Rojava'da diğer bölgeler göre nispeten daha sakindir.Sınır yerlerinde savaşlar olup Rojava'nın iç kesimlerinde çatışmalar yoktur.Amaç: Suriye'deki Kürtlerin amacı binlerce yıldır yaşadıkları kendi topraklarında kendi kendilerini yönetmek.

Türkiye'nin Suriye Kürt Yönetiminden RahatsızlığıAkp hükümeti Suriye İç Savaşının başlamasıyla beraber Kürt yönetimine düşman gözüyle bakmıştır.Önceleri Pyd başkanı Salih Müslim ile birçok kez Ankara'da görüşmüler gerçekleştirmişlerdir.Daha sonraları ise Salih Müslim ile anlaşamayan Akp yönetimi, Kürt yönetimini Pyd'yi terörist ilan etmiş Salih Müslim'i de terörist başı olarak ilan etmiştir.


Suriye'de birçok örgüte silah gönderen Türkiye kardeş dedikleri Kürtler'i düşman ilan etmişler ve başka ülkelerin de silah göndermelerine karşı çıkmışlardır.


IŞİD Kürt şehri Kobani'ye saldırısında ''Kobane düştü düşecek'' deyip,Amerikanın YPG'ye silah göndermesine karşı çıkarak yine terör örgütü bunlar silah göndermeyin diyerekordaki Kürtleri IŞİD e karşı savunmasız bırakarak Kobane'nin düşmesini istemesi hala hafızalarda.Akp medyası, IŞİD'e toz kondurmazken Suriye'deki Kürt yönetimi hakkında zaman zaman piskolojik yalan haberlerle Pyd aleyhinde kara propaganda yapmaktadır.

Bkz :Akp Medyasından Pydnin Kobani Katliamı Yalanı


İlgili bağlantılar: Erdoğan'a Soruyoruz Kürtler mi Işid Mi?
Suriye'de Son Durum Ne ?


Resim:AA
Suriye'de savaş devam etmekte olup kimin hangi bölgeleri kontrol ettiği haritada gösterilmiştir.
www.kürtler.com

Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..