Harabeye Dönen Diyarbakır'dan Binali Tehtidleri '' Burunlarından Getireceğiz! ''
Binlerce polis, asker ve özel hareket eşliğinde yanına aldığı Başbakan ile Amed'te konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, tehdit dilini sürdürdü. HDP'li vekilleri PKK'ye lojistik sağlamakla suçlayan Erdoğan, Kürdistan'a dönük başlatmış olduğu savaş ve yıkımlara devam edileceği mesajını verdi. Pkk'nin silahlarını gömmesi ve teslim olma beklentisini yineleyen Erdoğan, Cizîr, Sûr, Nisêbîn'de yapılan katliamları ise "tarihi mücadele" olarak nitelendirdi. Erdoğan, yine Rakka özgürleştirme hamlesi başlatan YPG'nin üniformasını giyen ABD askerleri için de müttefiklerine sitem etti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve atadığı Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte koruma ordusu eşliğinde Amed'te (Diyarbakır) yandaşlarına konuştu. İlk durağı valilik binası olan Erdoğan, yanında atanmış Başbakan Yıldırım ve çok sayıda bakan ile milletvekillerini getirdi. Erdoğan için kentin işlek yolları trafiğe kapatılırken, zırhlı araç, binlerce polis, asker, özel hareket ile keskin nişancı görevlendirildi.
Çiçeği Burnunda Yıldırım Tehdit Etti


Kendisini atayan Erdoğan'a hitaben konuşan çiçeği burnunda Başbakan Binali Yıldırım, "bayrak sevdasıyla" başladığı konuşmasına daha önce yaptığı Amed ziyaretlerini hatırlattı. Atandığı kongrede dile getirdiği "PKK'yi bitireceğiz" sözlerini tekrarlayan Yıldırım, devlet güçlerinin Sur'a yönelik 6 aydır süren  saldırılarını görmezden gelerek "Diyarbakır'ı yakıp yıkanlar bir kez daha bu yaptıklarından pişman olacaklar" diyerek Amed halkını tehdit etti.
DBP'li belediyeleri hedef gösterdi
Karakolların güvenliği için beton bariyerlerle kapatılan duble yollarla iktidarı öven Yıldırım, karakola çevrilen okulları es geçerek, AKP'nin kentte eğitim kalitesini arttırdığını ileri sürdü. Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere DBP'li belediyeleri hedef alan Yıldırım, belediyeleri PKK'ye lojistik destek vermekle suçladı.


Sur'da Tanklı SaldırıErdoğan Konuşmasına Çelişkili BaşladıOlağanüstü güvenlik altında sahneye çıkan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da, Binali Yıldırım'ın "270 trilyon yatırım" yapıldığını iddia ettiği havalimanına 230 trilyon yatırım yaptıklarını söyleyerek atadığı başbakanını tekzip etti.
Yaptıklarını iddia ettiği hizmetlerden bahseden Erdoğan, Kürdistan kentleri için verdiği "yakın, yıkın" talimatını ise perdeledi. Her gün Kürtlere yaptığı hakaret ve tehditleri Amed'e de sürdüren Erdoğan, "Biz birleştirmek için varız. Bir olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, Türkiye olacağız" diyerek bilindik "kardeşlik" nakaratını tekrarladı.
Yakın Yıkın Emrini Kim Verdi?
Daha önce "giremiyorsanız yakın yıkın" diyerek özel hareket ve orduya talimat veren Erdoğan, Kürt halkını suçlamaya devam ederek şunları illeri sürdü:
"Biz geldiğimizde 37 kilometre yol varken, 10 katına katladık. Onlar yıkar, biz yaparız. Ey benim Diyarbekirli kardeşim. Bunlar sana ne hizmet verdi? Bunlar yakmaktan, yıkmaktan başka ne yaptılar? Bunlar kardeşlerimi şehit etmekten başka ne yaptılar? Bunlar öldürmek için, şehit etmek için var. Bir kişinin hayat bulmasına vesile olmak, tüm insanlığın hayat bulmasına vesile olmaktır. Biz efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Diyarbakır'a yaptığımız hizmetleri anlatacak değilim. 2003 - 2014 yılları arasındaki yatırımları sayın Başbakan da söyledi. Yatırımlar devam ediyor. Diyarbakırlı çocuklarımızı hayata daha iyi hazırlamak için çalışıyoruz. Ama bu dersliklerin yarısı yakıldı. Camilerimizi yakmadılar mı? Bunlar Ateist, bunlar Zerdüşt. Bunlardan bir şey olmaz. Bunlar bizim değerlerimizle hareket etmiyorlar. Er veya geç ben inanıyorum ki benim Diyarbakırlı, Şırnaklı kardeşim de bunların ne olduğunu anlayacak. Muşlu, Vanlı, Iğdırlı, Hakkarili kardeşim de anlayacak. Bunlara gereken dersi sandıkla
vereceğiz."


HDP'yi tehdit etti
Bu sözlerinin devamında yine "Bunlar Kandil ile hareket ediyorlar" diyerek HDP'li vekilleri tehdit etmeye devam eden Tayyip Erdoğan, Kürtlerin silahlarını gömmesini ve teslim olma beklentisini tekrarladı.

Erdoğan, şunları söyledi: "Bakınız, PKK'nın desteklemiş olduğu parti parlamentoda. Onlar PKK adına parlamentoda. Bunlar bizim verdiğimiz vergilerle oradan maaş almamalı diyor vatandaşlarımız. Dokunulmazlık parlamentoya geldi. Yurt dışına kaçmaya başladılar. Paralel devlet yapılanması neyse bunlar da o. Onlar da kaçıyor, bunlar da kaçıyor. Bunlar silahı bırakırlar, sonra gelirler alırlar. Olmadı mı? O zaman bu ülkeyi terk etmek zorunda kalırlar. Diyarbakırlı işadamlarımızın ilanları önemlidir. Bölge halkı açık tavır alırsa terör örgütü eylemlerini bırakır. Halk onların gerçek yüzünü gördü. Bu örgüt ne bu toprakların ne de ülkenin parçası olamaz. İnsanların yaşadıkları evleri bombalarla tuzaklayanlarla benim halkımın ilişkisi olamaz. Sokakları, binaları, dükkanları keyfi biçimde tahrip eden; yolları kesen bir örgütü bırakın Kürt kardeşlerimizi insanlıkla yan yana düşünmek mümkün değil. Terör örgütünün hesaplaşması bölge halkının inancıyla, ibadetiyle, tarihiyle, kültürüyledir. Bölge halkını değerleriyle kopartmayı istiyorlar. Biz hakikatlerle yüzleşmekten çekinmedik. Biz, geçmişte darbecilere verdiğimiz mücadelede ne kadar samimiysek, terör örgütüne karşı verdiğimiz mücadelede de samimiyiz. Şiddetten beslenen bu örgütün bölgemizden uzaklaştırılması şart. Bu operasyonlar bunun için yapılıyor. Güneydoğulu, Doğulu kardeşim kendi ilinde de okulunu okuyabiliyor. Sosyal yardımlarla kimsenin aç ve açıkta kalmamasını sağladık. Gelişimi teşviklerle destekledik. Demokratik açılım dedik. Milli birlik ve kardeşlik projesi dedik. Çözüm süreci dedik. Bundan da anlamadılar. Daha öncede silah bıraktılar ama yine silahlara sarıldılar. Bu kez silahları gömecekler, üstünü betonlayacaklar ve koordinatları bildirecekler. Ülkeyi terk edecekler. Tek bir terörist kalana kadar operasyonlar devam edecek."
Katliamlar için tarihi mücadele dediKürt şehirlerini harabeye çevirten Erdoğan, insanlık tarihine geçecek katliamlarıyla da övünmekten geri durmadı. Erdoğan, "Güvenlik güçlerimiz, tarihe geçecek mücadele vererek terör örgütünü bir kez daha hüsrana uğrattılar. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Nusaybin, Şırnak hariç diğer yerlerde operasyonlar tamamlandı. Operasyonların tamamlandığı yerler için toparlanma çalışmalarını yapıyoruz. Terör örgütündekilere 'Annenize babanızın sesine kulak verin. Terör örgütünün kucağından sıyrılın. Bu devlet adildir. O katil terör örgütüyle devletimiz asla mukayese edilemez' diyorum. Çarpık yapılaşmanın olduğu yerleri yıkıp, yeniden yaparak yaraları saracağız. Kimse açıkta kalmayacak. Herkes evini bulacak. Bu devlet adildir, endişeniz olmasın. Van depreminde yıkılan evleri yeni şehirler kurarak, Erciş'te- Edremit'te nasıl yaptıysak, operasyon bölgelerinin tamamında yapacağız. Terör örgütü kan dökmenin peşinde, devletimiz yaşatma ve inşa etmenin peşinde. Bölgede yaşayan tüm vatandaşlarımızın devletin yanında yer alacağına inanıyorum. Bunun için el ele vereceğiz" ifadelerini kullandı.'Amerika'nın Söz bu değil'


Erdoğan konuşmasında Suriye Demokratik Güçleri'nin (QSD), Rakka'nın kuzeyini özgürleştirmek için başlattığı özgürlük hamlesinde yer alan ABD askerlerinin YPG/YPJ armalı üniformalarına da tepki gösterdi. "PKK, PYD, YPG ve DEAŞ'ın hiçbir farkı yok. Şu anda Amerika'nın PYD-YPG'ye vermiş olduğu desteği bize verilen söz bu değildir. Ben siyasetin dürüst yapılabileceğine inanan biriyim. Bize dost olanlar bizimle NATO'da birlikte olanlar, kalkıp ta kendi askerlerini onların işaretleri ile gönderemez" diyen Erdoğan, müttefiklerine sitem etti.
Diha

Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..