YPG'nin Rakka Operasyonu BaşladıRakka’yı kurtarma operasyonu Demokratik Suriye Güçleri (QSD) öncülüğünde Eyn İsa’nın güneyinden başladı.

Rakka’yı kurtarma operasyonu Demokratik Suriye Güçleri (QSD) öncülüğünde Eyn İsa’nın güneyinden başladı.

Kobanê’nin güneydoğusundaki Eyn İsa kasabasından 3 kol halinde start alan operasyon, QSD güçlerinin öncülüğünde Rakka’ya doğru ilerlediği bildirildi.ANHA’da yer alan habere göre Rakka operasyonunun Gire Spî’ye bağlı Eyn İsa nahiyesinin güneyinden başladı.


Operasyona 12 bin savaşçının katıldığı öğrenilirken, operasyon kapsamında Demokratik Suriye Güçleri’nin ağır silahlarla Rakka’nın kuzeyindeki IŞİD mevzilerini bombaladığı belirtildi. Operasyon başlamasıyla, Rakka halkının Deyr ez-Zor kentine kaçmaya başladığı öğrenildi.
YPG ve YPJ güçleri de QSD çatısı altında operasyona katılıyor.Demokratik Suriye Güçleri Sözcülerinden Tackir Kobanê, Rakka operasyonu kapsamında güçlerinin Eyn İssa kasabası çevresinden saldırıya geçtiğini ifade ederek, koalisyon uçaklarının da bölgede IŞİD mevzilerini yoğun bir şekilde bombaladığını söyledi.CENTCOM komutanı Kobanê’ye gitmişti
Bir süre önce Suriye'nin Rojava bölgesinde bulunan Kobanê'ye giden ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) General Joseph Votel, orada operasyona katılacak olan Demokratik Suriye Güçleri yetkili ve komutanları ile görüşmüştü. ABD'li komutan görüşmede, Rakka operasyonuna başlanması durumunda ellerinden gelen desteği kendilerine sunacağını da söylemişti. ABD'li komutan Votel, Suriye'den sonra Ankara'ya gelmişti.

Rakka Neden Önemli?Suriye'nin Rakka şehri 2 yılı aşkın süredir IŞİD'in elinde bulunmakla beraber örgüt şehri başkentleri ilan etmiştir.

DAİŞ’ın başkenti olarak görülen Rakka Kobane Kantonu’nun güneyine düşen stratejik bir yerde bulunuyor. Kobane saldırısı döneminde DAİŞ buradan Kobane’ye saldırmıştı.
Dolayısıyla Rakka operasyonu IŞİD'in kalbi durumunda Rakka'yı ele geçirmeden IŞİD'in bitirilmesi sözkonusu değildir.Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..