Rojava Yönetimi Avrupa'da Bir Temsilcilik Daha Açıyor


Benelüks (Belçika, Hollanda ve Lüksemburg birliği) devletlerinden Hollanda’da, Rojava temsilciliği açılacak.
Rojava temsilciliklerinin Avrupa açılması için gereken altyapı çalışmalarının tamamlandı. Benelüks devletleri adına Hollanda’da, Rojava temsilciliği açmak için resmi ruhsat alındı.
Temsilciliğin resmi açılışı 8 Eylül’de, düzenlenecek bir törenle gerçekleşecek.
Benelüks Devletler Rojava temsilcisi Şêrwan Hesen, konuya ilişkin olarak ANHA’ya konuştu.
Şêrwan Hesen, temsilciliğin açılısını Rojava halkları için kutlayarak şunları söyledi: “Rojava temsilciliğinin açılışını bütün halkımıza, özellikle şehit annelerine kutluyorum. Hollanda’daki temsilcilik binamızım açılışını 8 Eylül’de törenle yapacağız.”
Şêrwan Hesen Benelüsk ülkelerinin, özellikle Hollanda’nın resmi makamlarının temsilciliğe destek verdiklerini ve açılışından mutluluk duyduğunu belirterek şöyle devam etti: “Yasal işlemleri tamamlamadan önce Hollandalı siyasi makamlarla, Parlamentonun Dış İlişkiler Komitesi ve Dışişleri Bakanlığı ile koordine bir çalışma yürüttük. Hollandalı parlamenterler ve siyasiler, temsilciliğin açılışından dolayı mutluluk duyduklarını ifade etti.”
Şêrwan Hesen, temsilciliğin açılışının önemine ilişkinse şunları söyledi: “Dış ilişkilerin güçlendirilmesi ve diplomatik faaliyetlerin yürütülmesi açısından çok önemli bir adım oldu.”
Benelüks Ülkeler Birliği, ekonomi temeline dayanan ve Belçika (BE), Hollanda (NE) ve Lüksemburg (LÜKS) hecelerinin birleşiminden adını alan, 1944 oluşturulmuş bir birlik. 1944’de Londra’da gerçekleştirilen toplantıların ardından her üç devletin, belli bazı konularda ortak çalışma yürütmesi temelinde oluşturulan birlik, şimdiler daha çok ekonomik ve siyasi noktalarda ortak çalışma içerisinde.
Benelüks devletleri, Avrupa Birliği’nin temelini oluşturuyor. Ayrıca, 2. Dünya Savaşı döneminde Avrupa devletleri arasında oluşturulan ilk birlik olma özelliğini taşıyor.

Rojava Kürt yönetimine karşı çıkan Ankara'nın da açıklama yapması bekleniyor.


Kaynak:Anha
Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..