Hürriyet’in ‘Hain Kobani’den’ Manşeti Kurgu Çıktı


Hürriyet Gazetesi’nin Kayseri’deki bombalı saldırıyı Kobanê’den gelen militanın, Lice bölgesinde Azad Siser kod adlı Ekrem Güney’den aldığı talimatla gerçekleştirdiğini ‘Hain Kobani’den’ manşetiyle servis ettiği haberin manipülasyon olduğunu kabul etti.


kobani terörist

Hürriyet gazetesi, Kayseri’de komando tugayından çıkan askerlerin otobüsüne 17 Aralık’ta düzenlenen ve 14 askerin hayatını kaybettiği, çok sayıda askerin yaralandığı saldırıyı “Hain Kobani’den” manşetiyle servis etmişti. Fevzi Kızılkoyun imzalı haberde, saldırıyı düzenleyen militanın Kobanê’den gelip Suruç üzerinden Türkiye’ye yasadışı yollardan giriş yaptığı ve Diyarbakır’ın Lice kırsalında bomba yüklü arabayı aldıktan sonra Kayseri’ye geldiği iddia edilmişti.


"Hürriyet Ölüyü Diriltti "Haberi kurgulayan muhabir, “Kapalı kasa beyaz renkli hafif ticari araç, saldırıdan 2 gün önce Urfa’dan çalındı. Diyarbakır Lice kırsalına götürülen araca burada bomba yüklendi ve düzenek oluşturuldu. Saldırı talimatını ise Azad Sisar kod isimli E.G. ve Hoca kod isimli S.Ç. verdi.” diye yazdı.

Haberde ismi E.G. diye kodlanan Ekrem Güney (Azad Siser), HPG Askeri Konsey üyesiyken Lice kırsalında 2 Mayıs'ta yapılan hava bombardımanında bir grup arkadaşıyla birlikte yaşamını yitirmişti. 


Üstelik bu haberi yine Hürriyet gazetesi, “Başına 4 milyon TL ödül konan PKK'lı öldürüldü” diye servis etmişti. Kobanê’nin kasıtlı olarak saldırıyla ilişkilendirilmeye çalışıldığı manşetle ilgili günler sonra gazeteden açıklama geldi. Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, bugünkü köşesinde haberlerinin yalan olduğunu kabul etti. Bildirici, yaptıklarının “vahim bir hata” olduğunu belirtirken, konuştuğu muhabirin ise “kaynaklarının verdiği bilgiyi” yazdığını söylemesi dikkat çekti.Bildirici’nin konuyla ilgili açıklaması şöyle: “Hain Kobani’den manşetinde ‘PKK’lı teröristin Kobani’den gelip Suruç üzerinden Türkiye’ye girdiği’, Kayseri’deki saldırının talimatını ‘Azad Siser kod isimli E.G. ve Hoca kod isimli S.Ç.’nin verdiği belirtiliyordu. 19 Aralık’ta yayınlanan bu manşetin ardından PKK’ya yakın internet sitelerinden ‘Hürriyet, ölüyü diriltti’ haberleri çıkmaya başladı. Bazı okurlardan da aynı yönde eleştiriler geldi. Kayseri’deki saldırının talimatını verdiği yazılan Azad Siser kod adlı Ekrem Güney’in aylar önce öldüğü, bununla ilgili haberin de o zaman Hürriyet’te yayınlandığı öne sürülüyordu. Hemen arşive girip baktım, eleştiriler doğruydu. 5 Mayıs 2016 tarihli Hürriyet’te yayınlanan ‘Biri maviden biri turuncudan’ başlıklı haberde Lice’de düzenlenen operasyonda öldürülen PKK’lılar arasında örgütün ‘orta saha sorumlularından Azad Siser kod adlı Ekrem Güney’de yer alıyordu. Her ne kadar kod isminin yazılışında farklılıklar olsa ve son haberde ismi kodlanarak verilse de her iki haberde aynı PKK’lının kastedildiği tartışma götürmeyecek kadar net.

  Haberi yazan muhabir ile de konuştum, ‘kaynakların kendisine bu yönde bilgi verdiğini, söylenenleri başka kaynaktan kontrol etmesinin de mümkün olmadığını’ söyledi. Anlaşılan bir kaynak yanıltması ile karşı karşıyayız. Fakat bu durum gazeteci olarak bizim sorumluluğumuzu ortadan kaldırmıyor. ‘Sekiz ay önce ölen birinin saldırı talimatı verdiği’ni yazmak vahim bir hata. Hem bu haberdeki ‘saldırganın Kobani’den geldiği’ gibi diğer bilgileri şüpheli hale getiriyor hem de Hürriyet’in güvenilirliğine gölge düşürüyor. Unutmayalım, kaynağı gizli haberlerde bu tür risk her zaman vardır. O nedenle mümkün olduğunca aktarılan bilgiyi kontrol etmek, o da olmuyorsa süzgeçten geçirip isim, sayı gibi ayrıntı vermemek en doğrusu.”Hürriyet Gazetesi Okur Temsilcisi Faruk Bildirici'nin Yalan Haberle İlgili Köşe Yazısı;Hürriyet'in bu yalan haberini yayınlayan diğer medya grupları da haberin yalan olduğunu ortaya çıktıktan sonra herhangi  açıklama yapmayarak hala haberin doğru olduğunu varsayan okurlarıyla haberin yanlış olduğunu beyan etmemişlerdir.

Türkiye'deki medyanın içler acısını halini bir kez daha görmüş olduk.Siyasi haberlerin çoğu masabaşında hazırlanıp servis edilmektedir.

işte benzer bazı medya yalanlarıYalan Haberlerde Neden Kobani Seçiliyor?
Türk medyası epeydir Suriye'deki Rojava yönetimi aleyhinde kara propaganda haberleri yapmaktadır.

Amaç Suriye'deki Kürt yönetimini Türkiye kamuoyunda ve dünya kamuoyunda gayrımeşru göstermek ve olası sınır ötesine olası saldırılara zemin hazırlamak.


Bunun için Türk medyası her fırsatta Rojava Kürt yönetimindeki PYD partisini ve silahlı kanadı olan YPG aleyhinde yalan haberler üretmektedirler.

Sadece Hürriyet değil Akp medyası da Pyd aleyhinde yalan haberler yapmıştı.

İşte o yalan haberlerden biri;       Yenişafak Gazetesinden Pyd'nin Kobani Katliam Yaptı Haberi

Google'a Pyd veya Ypg yazdığınız zaman hemen hemen hergün bir aleyhte bir kara propaganda haberini görebilirsiniz.

Herkesin bu tür piskolojik yalan haberlere karşı dikkatli olması gerekmektedir.www.kürtler.com

Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..