Pentagon: Trump göreve başlamadan Musul’u almak mümkünABD Savunma Bakanı Carter Trump'ın başkanlık görevine başlayacağı 20 Ocak tarihine kadar Musul'un geri alınıp alınamayacağı sorusuna "Bu kesinlikle mümkün ve sert bir savaş olacak” yanıtını verdi. Carter IŞİD'in kent içinde gösterdiği direnç bakımından bunun nasıl gerçekleşebileceği konusunda ayrıntıya girmedi.
Musul taarruzu 17 Ekim tarihinde başlatıldı. Irak Ordusu güneyden Peşmerge güçleri kuzeyden kente yaklaşırken, ABD öncülüğündeki koalisyon da taarruza havadan ve karadan destek verdi. Ancak kötü hava şartları hava operasyonlarını ve taarruzu da olumsuz etkiledi.
IŞİD'in elindeki en büyük kent olan Musul'un geri alınması Irak ve Suriye'de bir egemenlik alanı oluşturan örgütün dağıtılması büyük stratejik önem taşıyor. Musul'un dörtte üçünün hâlâ IŞİD elinde olduğu belirtilirken Iraklı yetkililerin açıklamalarına göre örgüt toprak kaybetmeyi sürdürüyor. IŞİD militanlarının sivillerin içine saklanmış olduğu ve bir tünel ağı kullanarak saldırılar düzenleme kapasitesi olduğu göz önünde bulundurulduğunda operasyonun gelecek yıla sarkacağı tahmin ediliyor.

Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..