Son Dakika: Türkiye Çekiliyor !


Türkiye Başika'dan, PKK'de Şengal'den çekiliyor

Irak hükümetinin, Türkiye askerlerinin Başika’dan çekilmesi şartıyla PKK’nin Şengal’den çekilmesini kabul edeceği iddia edildi.PKK'nin liderlerinden Murat Karayılan, Erbil ile görüşmelerinin tamamlanması sonrası Şengal'den çekileceklerini söyledi.


"BİZ ZATEN KENDİLERİNE ÇEKİLECEĞİMİZİ SÖYLEMİŞTİK"Murat Karayılan Sterk TV'ye yaptığı açıklamada Başbakan Neçirvan Barzani'nin sözlerine atıfta bulunarak, "Zaten aramızda bir görüşme durumu söz konusudur. Biz aramızdaki bu tartışmaların sonuçlanmasıyla birlikte HPG olarak güçlerimizi çekeceğimizi zaten kendilerine açıkça söylemişiz. Bunu ilk defa burada açıklıyorum." dedi.


‘Türkiye ve Irak anlaşmak üzere’


Erbil’de yayınlanan haftalık Bas Gazetesi’ne konuşan Irak Parlamentosu Güvenlik Komisyonu Üyesi ve PDK Listesi Parlamenteri Şaxewan Ebdula, ‘‘Türkiye’nin, Başika’daki askerlerini çekmesine karşılık, PKK nin de Şengal’den çekilmesi konusunda Türkiye ve Irak anlaşmaya varmak üzere. Irak bu konuda hazırlıklar yapıyor’’ dedi.

Şaxewan Ebdula, anlaşmada ayrıca Irak hükümetinin, PKK’ye verdiği maddi ve askeri desteğin kesmesine yönelik bir maddenin de yer alabileceğini söyledi.


Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..