Kürt Güçleri YPG Tarihi Ceber Kalesi'ni Ele GeçirdiYPG öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri, IŞİD’in elinde bulunan ve 3 gündür QSD’nin kuşatması altında bulunan tarihi Caber Kalesinin IŞİD’den alındığı bildirildi.


ceber kalesi ypg
Fırat'ın Gazabı adıyla devam eden Rakka Operasyonu'nda Kürt güçleri YPG'nin başını çektiği QSD, IŞİD’in 13 Mart 2014 tarihinde işgal ettiği ve bir dönem Süleyman Şah Türbesi’nin bulunduğu tarihi Caber Kalesi’ni IŞİD’den aldı.

26 Aralık’ta QSD’nin(Demokratik Suriye Güçleri) IŞİD’den aldığı Doğu ve Batı Caber köylerine IŞİD’in birçok kez saldırı düzenlediği ve bu saldırılar sonrasında 49 IŞİD’linin öldürüldüğü belirtiliyor.

3 gün boyunca kesintisiz devam ettiği belirtilen saldırılar sonrası IŞİD’in geri çekildiği ve QSD güçlerinin Caber Kalesi’ne yöneldiği belirtildi.

Kale etrafında sabaha kadar süren çatışmaların ardından tarihi Caber Kalesi’nin Kürt güçlerinin kontrolüne geçtiği ve yaşanan çatışmalarada 22 IŞİD üyesinin öldürüldüğü kaydedildi.

Ayrıca IŞİD’e ait 2 BKC, 2 çanta dolusu BKC mermisi, bir B7 ve 4 roketi. 2 kaleşnikof, 3 el bombası, bir araba, bir dozer ve 3 IŞİD cenazenin de DSG’nin eline geçtiği ve kalede arama tarama faaliyetlerinin devam ettiği belirtiliyor.

SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ DAHA ÖNCE CABER KALESİNDEYDİOsmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin dedesi Süleyman Şah, cenazesi bu kaleye defnedilir. Asırlar sonra Yavuz Sultan Selim Han kaleyi Osmanlı topraklarına katar, Süleyman Şah'ın iki muhafızıyla birlikte defnedildiği yere türbe yaptırır.

Caber Kalesi, 20 Kasım 1921'de Türkiye ile Fransa arasında imzalanan anlaşmayla Türkiye'nin toprağı sayılır ve orada Türk bayrağı çekme, muhafız bulundurma hakkı tanınır. Suriye Hükümeti Fırat Nehri üzerinde 1968 tarihinde başlattığı Tabka Barajı'nın 1973 yılında tamamlanacağını ve barajın su toplamaya başlamasıyla Caber Kalesi ve Süleyman Şah'ın türbesinin tamamen sular altında kalacağını ileri sürerek, Türkiye'den naklini ister.

Yapılan anlaşma ile Süleyman Şah türbesi 1973 yılında Karakozak Köyüne taşınır. 13 Mart 2014 tarihinde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile DEAŞ arasındaki çatışmalar sonucu Karakozak köyü ve türbenin bulunduğu bölge IŞİD kontrolüne geçti. 22 Şubat 2015'te, Türk Silahlı Kuvvetleri artan güvenlik problemleri ve DEAŞ tehdidi nedeniyle 'Şah Fırat' adlı askeri bir operasyon ile türbede bulunan 40 askeri ülkeye geri getirmek için Suriye'ye girdi.

Türbede bulunan Süleyman Şah'ın naaşı ve diğer manevi değeri bulunan eşyalar alındıktan sonra Süleyman Şah Türbesi ve yakındaki karakol patlayıcılarla havaya uçuruldu.

Süleyman Şah Türbesi Saygı Karakolu ise 2015 yılında Şanlıurfa'nın Birecik İlçesi'nin karşısında, sınıra yakın Suriye'nin Eşme Köyü'nde kuruldu.www.kürtler.com

Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..