Almanya Dışişleri Bakanı'nından Demirtaş'a Mektup


Seni görmek için sabırsızlanıyorumAlman Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, HDP’nin tutuklu Eşbaşkanı Selahattin DemirtaşBerlin’e onur konuğu olarak davet etti. Gabriel, davet mektubunda "Sevgili Selahattin" olarak seslendiği HDP Eşbaşkanı’na "Onur konuğumuz ol, seni görmek için sabırsızlanıyorum" dedi.
almanya dışişleri bakanı demirtaşa mektup 
Almanya Şansölye Yardımcısı ve Federal Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ı, cezaevinde olduğunu ve gelemeyeceğini bilmesine rağmen dayanışma amacıyla 12-13 Mart'ta Berlin'de düzenlenecek konferansa onur konuğu olarak davet etti.

Almanya'nın hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) Genel Başkanı, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yardımcısı ve Federal Dışişleri Bakanı olan Sigmar Gabriel, Halkların Demokratik Partisi'nin tutuklu Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ı, 12-13 Mart'ta Berlin'de düzenlenecek "Geleceğimizi Şekillendirmek - Özgürlük, Adalet ve Dayanışmanın Hüküm Sürdüğü Bir Dünya İçin" başlıklı "ittifak konferansına" onur konuğu olarak davet etti.

'Sevgili Selahattin...'


Gabriel, davetini imzaladığı 30 Ocak 2017 tarihli resmi bir mektupla HDP'ye iletti. Daha önce de görüştüğü Demirtaş'a "Sevgili Selahattin" diye seslenen Alman Dışişleri Bakanı, "Seni Berlin'de ağırlamak benim için çok büyük bir zevk olacaktır" dedi. Gabriel ayrıca Demirtaş'a, "güçleri birleştirme ve görevlerin üstesinden gelme" çağrısı yaparak, "Seni aramızda görmek için sabırsızlanıyorum" diye seslendi.

Özsoy, Hezer ve Doru Katılacak


Gabriel'in mektubunu, HDP Dış İlişkilerden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Hişyar Özsoy yanıtladı. Özsoy, davet için teşekkür etti, Demirtaş'ın içinde bulunduğu durumu açıkladı ve konferansa Van Milletvekili Tuğba Hezer, kendisi ve HDP Avrupa Temsilcisi Faruk Doru'dan oluşan bir heyetle katılmaktan mutluluk duyacaklarını belirtti. Martin Schulz'a "yeni siyasi kariyerinde" HDP adına başarı dileklerini de ileten Özsoy, Gabriel'in davetinin Demirtaş'a avukatları üzerinden iletileceği bilgisini de verdi.

13 Kasım 2009'da SPD Genel Başkanlığı'na seçilen Gabriel, 17 Aralık 2013'ten bu yana Şansölye Yardımcısı, 27 Ocak 2017'den bu yana ise Almanya Federal Dışişleri Bakanı. Deneyimli siyasetçi, 1999-2003 yılları arasında Aşağı Saksonya Başbakanlığı, 2013-2017 yılları arasında ise Federal Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı yapmıştı.

HDP Eşbaşkanı Demirtaş, Sigmar Gabriel'le daha önce 29 Eylül 2016'da Berlin'de, yine Alman bakanın resmi daveti üzerine görüşmüştü.

Mektubun tam metni


Sigmar Gabriel'in HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'a İngilizce olarak yazdığı mektubun tam metni şöyle:

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Sayın Selahattin Demirtaş
’ın dikkatine,
Berlin, 30 Ocak 2017

12-13 Mart 2017 tarihlerinde Willy-Brandt-Haus, Berlin, Almanya’da yapılması planlanan “Geleceğimizi ŞekillendirmekÖzgürlük, Adalet ve Dayanışmanın Hüküm Sürdüğü Bir Dünya İçin” başlıklı İlerici İttifak Konferansı için davet mektubudemirtaşa mektup almanya


Sevgili Selahattin,


Bugün sana benim için büyük önem arz eden bir taleple sesleniyorum. Seni “Geleceğimizi Şekillendirmek – Özgürlük, Adalet ve Dayanışmanın Hüküm Sürdüğü Bir Dünya İçin” başlıklı İlerici İttifak Konferansına onur konuğumuz olarak davet etmek istiyorum. Bu konferansa Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) olarak ev sahipliği yapacağız. Seni Berlin’de ağırlamak benim için çok büyük bir zevk olacaktır.
Dünya rayından çıkmış gibi görünüyor. Hem Avrupa genelinde hem de dünya çapında sağcı, milliyetçi ve popülist siyasal güç odaklarının rağbet gördüğüne, güç ve önem kazandığına tanıklık ediyoruz. Bahsi geçen popülistlerin ajandasında korku, egoizm, dışlama ve şiddet var. Sosyal demokratlar, ilericiler ve sosyalistler olarak bizlerin bu gidişatın karşısında durmamız ve ortaklaşa bir siyasal çabayla değerlerimizi korumamız için mücadele etmemiz gerekiyor.İçinde yaşamakta olduğumuz zamanın bu elzem dönüm noktasında bu karşılıklı cepheleşme için kendimizi ve global düzeydeki ilerici hareketimizi hazır hâle getirmek için İlerici İttifak Konferansı uygun bir fırsat olarak değerlendirilecektir. Gayemiz sınır aşırı diyalog, dünya genelinde işbirliği ve enternasyonel dayanışmanın tesis edilebilmesi için ilerici, sosyal demokrat ve sosyalist güçlerin ortak zeminini güçlendirmektir.
Konferansın ilk gününde İlerici İttifak bünyesindeki Liderler ve Yönetim Kurulunun önderliğinde İttifak’ın organizasyonel ve siyasal gelişimi ile ilgili bir tartışma yürütülmesi planlanmaktadır.
Bu tartışmayı takiben, buluşmamızın ikinci gününde “Geleceğimizi Şekillendirmek” başlığı altında seni ana uluslararası konuşmacı olarak davet etmek istediğim halka açık konferans yapılacaktır.Sevgili Selahattin, bizler an itibariyle çok sayıda ve çeşitlilikte sonuçlara gebe olan global bir çığır açıcı dönüşüm yaşamaktayız. Bu çığır açıcı dönüşümün özgür, adaletli ve hakkaniyete uygun bir biçimde şekillenmesinin bizlerin ellerinde olduğunu düşünüyorum. Başarıya ulaşabilmek için sosyal demokrat, ilerici ve sosyalist güçlerin güçlü bir uyumuna ihtiyacımız var. Güçlerimizi birleştirelim ve Berlin’de İlerici İttifak Konferansında önümüzde bizleri bekleyen bu görevin üstesinden gelelim.
Seni aramızda görmek için sabırsızlanıyorum,
Sigmar Gabriel / İmza


Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..