Kayyum İcraatı ! "Kürtçe Kreş Türkçe’ ye Dönüştürüldü "


Diyarbakır’daki Zarokistan Xalxalok, Kürtçe’ den Türkçe ’ye dönüştürüldü.zarokistan nerde

 

 Diyarbakır Kayapınar Belediyesi'nde DBP döneminde açılan anadilde eğitimin verildiği Zarokistan Xalxalok'taki tüm çalışanlar kayyum tarafından uzaklaştırıldı. Bunun üzerine ailelerin çocuklarını göndermediği kreş, Türkçe'ye dönüştürüldü.

Diyarbakır’ın merkez Kayapınar Belediyesi’nin eşbaşkanı Mehmet Ali Aydın’ın tutuklanmasının hemen ardından 8 Aralık 2016’da yerine kayyum atanmıştı. Göreve gelen Kayapınar Kaymakamı Mustafa Kılıç, belediyeye bağlı kreşlerde çalışan eğitmenlerin tamamını işten çıkardı.
diyarbakır kayyum


VELİLER ÇOCUKLARINI GÖNDERMİYOR


Kayyum, anadilde kreş eğitiminin verildiği Zarokistan Xalxalok’da çalışan 14 öğretmen, 2 idareci ve 2 mutfak görevlisinin işine son verdi. Zarokistan Xalxalok’un inşaat aşamasından bugüne kadar emek verdiklerini, her aşamasında çalıştıklarını söyleyen öğretmenler, bundan sonra da haklarını geri kazanmak için emek vereceklerini vurguladı. Öğretmenlerin işten çıkarılmasının ardından tüm veliler öğrencilerinin kayıtlarını sildirdi.


TÜRKÇE KREŞE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ


Eğitimcilerin uzaklaştırılmasının ardından Zarokistan Xalxalok Türkçe eğitim veren kreşe dönüştürüldü. Yetkililerden aldığımız bilgiye göre Milli Eğitim Müdürlüğü’nden atanan öğretmenlerin çalıştırılacağı ve milli eğitim müfredatının uygulanacağı kreşte, eğitim dilinin Türkçe olacağı öğrenildi.
ASİMİLASYONA ALTERNATİF EĞİTİM VERİLİYORDU
Diyarbakır Büyükşehir ve merkez ilçelerinde 2014 yılında açılan Zarokistanlar, asimilasyon politikaları ile yürütülen eğitim sistemine alternatif olarak açılmıştı. Zarokistanlarda çocuklara hem anadilde eğitim veriliyor hem de doğa, müzik ve tarih sevdiriliyordu.


KÜRT BÜYÜKLERİNİ TANIYORLARDIKayapınar Belediyesi’ne bağlı Zarokistan Xalxalok’ta okul öncesi düzeydeki 120 çocuk eğitim görüyordu. 6 sınıfın bulunduğu okulda her sınıfta 20 çocuk eğitim alıyordu. Sınıfların 5’inde Kürtçenin Kurmancî lehçesinde eğitim verilirken, bir sınıfta ise Zazaki lehçesiyle eğitim veriliyordu. İlginin oldukça yoğun olduğu okulda yaşları 3 ile 5 arasındaki çocuklar eğitim alıyordu. Ekoloji, tarih, müzik, İngilizce gibi atölyelerin yanında Cegerxwîn, Melayê Cizîrî gibi Kürt aydınlarını tanıyorlardı.
Dihaber

2 yorum:

  1. Bence normal, sonucta bu insanlardan da bu beklenirdi, mantikli bisey yaparlarsa sasarim.

    YanıtlaSil
  2. Allah belalarını versin hiçbir basın yazmıyor bunu

    YanıtlaSil

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..