'Mardin'de Hendek Mi Vardı?'


mardinCumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, DBP’li belediyeleri “hendek” kazmakla suçlayıp, 75 belediyesine kayyum atamasına “Mardin’de hendek mi vardı?” diye tepki gösteren DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Salih Yıldız, "Hendek bahane amaç referanduma kadar tüm belediyelere el koymak" dedi.

Demokratik Bölgeler Partisi’ne (DBP) dönük baskı, gözaltı ve tutuklamalar geçen her gün artarken, aralarında partinin eş genel başkanları, PM ve MYK üyeleri, parti yöneticileri ve üyeleri dahil 4 bin 500 kişi tutuklandı. 11 Eylül 2016 tarihinden bu yana aralarında Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerinin de bulunduğu 75 belediyeye İçişleri Bakanlığı talimatıyla kayyum atandı.

BELEDİYELERE KAYYUMA HENDEK BAHANESİ


Hükümet tarafından sık sık “hendek” kazmakla itham edilen DBP’li belediyelerin tamamı 2015 yılında müfettişler tarafından didik didik incelenmiş, ancak hiçbir hukuksuzluğa rastlanmamıştı. Buna rağmen 11 Eylül 2016 tarihinde 28 belediyeye kayyum atanmasıyla başlayan süreçte, 75 DBP’li belediyeye kayyum atandı. 


‘SİZ MİSİNİZ 80 MİLLETVEKİLİ ÇIKARAN!’


DBP’li 75 belediyeye kayyum atanması ve buna “hendek” gerekçesi gösterilmesine tepki gösteren DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Salih Yıldız, demokratik alanda mücadele veren Kürt siyasetine dönük saldırıların 7 Haziran’dan sonra kazanılan büyük başarıyla başladığına vurgu yaptı. Ak Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kürt halkına adeta “Siz misiniz 80 milletvekili çıkaran!” deyip, hedef haline getirdiğini anlatan Yıldız, bunun Kürt’e hazımsızlığın dışa vurumu olduğunu ifade etti. 


‘MARDİN’DE HENDEK Mİ VARDI?’


Bölgede yürütülen sistematik savaş politikalarıyla birlikte DBP’ye dönük çok ağır saldırılar yapıldığını anlatan Yıldız, ilan edilen OHAL sonrasında şimdiye kadar 75 belediyelerine kayyum atandığını, 80 belediye eşbaşkanının ise tutuklandığı bilgisi verdi. Belediyelere “hendek” yüzünden kayyum atandığı söylemenin tamamen yalan olduğunun altını çizen Yıldız, kayyum atanan belediyelerin bulunduğu 7 yerde “hendek” diye tabir edilen durumların yaşandığını, ancak bunlarda da hiçbir belediyenin rolünün olmadığını vurguladı. Yıldız, “Mardin’de Van’da hendek mi vardı, kayyum atadınız. Bu tamamen gereksiz bir gerekçe. Hendek mendek bahane, amaç belediyeleri gasp etmek. Halkın iradesine dönük o kadar büyük bir aymazlık var ki kaymakam belediyeyi arıyor, ‘Kayyum atandım’ diyor. Bu utanmazlıktır. Bu hak gaspı asla unutmayacağız” diye konuştu.

‘TÜM BELEDİYELERE EL KONULMAK İSTENİYOR’


Son günlerde artık telefonla kayyumun atandığını anlatan Yıldız, referanduma kadar Ak Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bütün belediyelere el koymak istediğini söyledi. Yıldız, “Tüm belediyelerimizi zorla alacaklar. Referanduma giderken, halkı göz boyama hizmetlerle kandırmak istiyorlar. DBP ve HDP’ye dönük siyasi soykırım operasyonlarıyla bizi devre dışı bırakmak istiyorlar. ‘Hayır’ güçlendikçe, bize saldırıyorlar. Ama Kürt halkı kandırılacak bir halk değildir. Kayyumlara gereken ilk cevabınıHayır’la ortaya koyacak” dedi.Dihaber

Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..