15 Temmuz 2016 AKP İktidarının Kürtler'e Darbesi !15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen "Darbe Girişimi" Kürtler için tarihi bir dönüm noktası olmuştur.Zira "Darbe Girişimi "bahanesi ile OHAL kalkanını eline alan Akp iktidarı Kürtlere en büyük zararı verme fırsatı yakalamış ve Kürtler yıllar sonra yine devlet terörüne maruz kalmışlardır.


15 Temmuz 2016 akşamı başlayan darbe girişimi gerçekleşti.İlk etapta "darbeyi eniştemden öğrendim öğrendim" diyen Erdoğan daha sonraları ise gün içerisinde hareketlenme olduğundan haberleri olduğunu söylemiştir.Bu durumda Akp'nin darbe resmen başlamadan önce haberleri olduğunu beyan etmiş oldular. Ama darbecilere müdahale etmemiş ve darbenin başlamasını beklemişlerdir.

"Darbe Girişimi" olmadan darbeci askerler gözaltına alınabilirdi ve yüzlerce vatandaş hayatını kaybetmezdi ama bu durum Akp'nin elini güçlendirmez OHAL ilan edemezlerdi.Akp iktidarı darbe girişiminin başarısız olacağını öngörmüşlerdir.Zira sadece bir grubun darbeye kalkışacağını biliyorlardı.


Darbe gecesi Erdoğan'ın Marmaris'te olmasının tesadüf olmadığı artık su götürmez bir gerçektir.Burda dikkat etmesi ve düşündüren bir nokta daha var ki bu aslında herşeyi özetliyor.
Şöyle ki; Hatırlarsanız HDP'li vekillerin tutuklanma operasyonları başladığında Whatsapp ve diğer sosyal platformlar erişime kapatılmıştı.Olası olayları önleme amacıyla gerçekleştiği ortaya çıkmıştı.

Peki madem Whatsapp erişime kapatılabiliyor iken darbe gecesi neden Whatsapp erişime kapatılmadı?


Zira darbeci askerler Whatsapp grupları üzerinden haberleşiyor darbe talimatları ordan veriyorlardı.

Ama darbe gecesi Whatsapp hiçbir şekilde erişime kapatılmadıBöylece "Darbe Girişimi" gerçekleşti ve Akp'nin elinde bulunmaz bir fırsat geçti.Bu fırsatı iyi değerlendirdiler ve en büyük zararı Kürtler'e verdiler.

Aylardır OHAL uygulamaları ile tek gecede milyonlarca insanın hayatını olumsuz etkileyen Kanun Hükmünde Kararnameler(KHK) ile kararlar çıkardılar.


Askeri darbeden çok daha fazla zulüm Sivil darbe ile gerçekleştirilmiştir.


Seçilmiş vekiller belediye başkanları görevden alındılar tutuklandılar. Darbe gecesi halkın iradesinden demokrasiden söz edenler,Demokrasi adına ne varsa hepsini yakıp yıkmışlardır.


İşte 15 Temmuz Akp Darbesi ile Kürtlere Yapılan Zulümler
HDP'li Vekiller TutuklandılarDokunulmazlıkların kaldırımasıyla beraber 4 Kasım 2016'dan bu yana HDP'li 59 milletvekilinden 26'sı gözaltına alındı. Partinin eş genel başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile onlarca vekil tutuklandı.Kürt Belediyelerine Kayyum Zulmü !


Kürt milletvekillerinin tutuklanmasından sonra HDP'li belediyelere kayyumlar atandı belediye başkanları tutuklandılar.
Kürt belediyelerine neredeyse hepsine kayyum atandı.Gerekçe Hendeklerin Kazılması.Ama değil hendek çukur bile kazılmayan en ucra belde belediyelere bile kayyum atandı başkanları tutuklandı.
Bu da gösteriyor ki hendek bahane,amaç devlet geleneği haline gelen sindirme Kürt düşmanlığı politikalarıdır.Kürt Medyasına Darbe ! Onlarca Kürt Tv Kanalı ve Gazete Kapatıldı


Kapatılan Kürt Tv KanallarıKürt toplumunda en çok izlenen kanal olan İMC tv başta olmak üzere


 • Hayatın Sesi,
 • Azadi TV
 • Jiyan TV
 • Van TV
 • TV 10
 • Denge TV
 • Zarok Tv
 • Batman TV
 • Amed TV
 • Dîjle TV
 • Dünya Tv
 • Mezopotamya TV
 • Birlik Medya TV 


 Kürt kanalları kapatıldı.


Kürtçe çizgi film yayınlayan Zarok Tv bile kapatıldı.Daha sonraları ise %25'i Türkçe yayın yapmak şartıyla geri açıldı.Yani anlayacağınız Zarok Tv'yi bile Türkleştirdiler..

Kürt Haber Ajansları Kapatıldı


 • Dicle Haber Ajansı (DİHA)
 • Jin Haber Ajansı (JINHA)Mahkeme kararıyla kapatılan, binası basılan, çalışanları gözaltına alındıktan sonra binası mühürlenen Özgür Gündem gazetesi, dayanışma sonucu “Boyun eğmeyeceğiz” manşeti ile çıktıKapatılan Kürt Gazeteleri

 • Özgür Gündem
 • Azadiya Welat
 • Yüksekova Haber
 • Batman Çağdaş
 • Cizre Postası
 • İdil Haber
 • Güney Ekspress
 • Prestij Haber
 • Urfanatik
 • Kızıltepe’nin sesi

Kapatılan Kürt RadyolarıRengin Radyo

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde Kürtçe, Türkçe ve Arapça yayın yapıyor. 3 Ekim 2016 günü polis baskınıyla kapısına mühür vuruldu.

Özgür Radyo
1995’ten beri Kadıköy’den dünyaya yayın yapan Özgür Radyo 20 yaşını bu sene kutladı. 95.1 frekansından yayın yapan Özgür Radyo, 20 yıl içinde RTÜK tarafından verilen cezaların onanmasıyla 4 yıla yakın bir süre boyunca kapalı kaldı. Ancak "Özgür Gazete" olarak internet üzerinden yayına devam etti. 2000'li yılların başında internetten yayın yapan ilk radyolardan biri oldu. Bu dönemin ardından dinleyicilerinin gösterdiği dayanışmadan aldığı güçle 95.1 frekansından yayın yapmayı sürdürdü.KHK  ile kapatıldı.


Ses Radyo

Mersin’de 21 yıldır yayın yapıyor. Kürtçe, Arapça ve Türkçe yayın yapıyordu.


Radyo Karacadağ

Urfa’da yayın yapan radyo 13 yıldır yayın yapıyordu.


Özgür Güneş

Malatya’da yayın yapıyordu 88.8 frekansından Kürtçe ve Türkçe türküler ve özgün müzik formatında yayın yapıyordu.

Yön Radyo

2003 yılının sonunda yayına başladı. Yön FM adıyla İstanbul ve çevresine yayın yapıyordu. Türkü ve Türk Halk Müziği ağırlıklı yayın yapan radyo istasyonu, karasal yayınların yanı sıra Turksat 1C Uydusu ile de dinlenebiliyordu.

Patnos FM

Ağrı’nın Patnos ilçesinde yayın yapıyordu.


Doğu Radyo


Van’da yayın yapıyordu. 28 Eylül’de yayını durduruldu. Ertesi gün polis baskınıyla binası mühürlandi. Çalışanları bina dışında oturma eylemine başladı. Radyo 1995'ten günümüze 90.9 frekansı ile Van merkez ve ilçelerine yayın yapıyordu.

Gün Radyo

Diyarbakır’da yayın yapıyordu.Kürtçe radyo yayını için 23 Mart 2004’te başvuru yaptı; Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan iki yıl sonra izin çıktı. 3 Mart 2006 tarihinde Dergûşa Çandê (Kültür Beşiği) adlı Kürtçenin Kurmancî lehçesinde bir kültür sanat programı yaparak Türkiye özel radyo ve televizyon tarihinde ilk defa farklı dil ve lehçelerde yayına başlamış oldu. Türkiye’de ilk Kürtçe reklam ve belgesel yayınlayan kuruluşu olarak biliniyordu.

Kapatılan Kürt Dergileri

 • Tiroj
 • Evrensel Kültür
 • Özgürlük Dünyası

Kürt Dernekleri KapatıldıOHAL Kararnameleri ile kapatılan yüzlerce dernek arasında Kürtçe Dili ve Edebiyatı üzerine çalışma yapan dernekler de vardı. Kısa adı Kurdi-Der olan Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği, İstanbul’da faaliyet gösteren Kürt Enstitüsü bunlardan sadece birkaçı oldu.

OHAL Kararnameleri ile kapatıldılar


'ENSTİTÜ ÖNEMLİ BİR DARBE ALMIŞTIR'

Kürt Enstitüsü'nün Türkiye’deki hukuki sınırlamalar nedeniyle önce bir şirket bünyesinde, 2006 yılından sonra ise dernek statüsü ile çalışmalarını yürüttüğü kaydedilen metinde şunlar ifade edildi:
“Bugüne kadar Kürt dili, edebiyatı ve tarihi ile ilgili çalışmaları ve çıkardığı ürünler ile saygın bir yer edinen İstanbul Kürt Enstitüsü, Kürtlerle ilgili onlarca kitabı yayına hazırlamıştır. Her yıl yüzlerce kişiye Kürtçe (Kurmancî- Zazakî) dil öğreten İstanbul Kürt Enstitüsü kapatıldığında dil öğrenmekte olan 300 öğrencisi bulunmaktaydı.

Karar ile Kürt dili ve kimliği önemli bir darbe almıştır. Milyonlarca Kürt yurttaşın yaşadığı İstanbul gibi mega bir kentte insanların kendi dillerini öğrenebileceği en etkin kurum olan İstanbul Kürt Enstitüsü'nün kapatılması büyük bir haksızlıktır. Bir yurttaş olarak bu yanlış kararın geri alınmasını ve İstanbul Kürt Enstitüsü’nün tekrar açılmasını talep ediyorum.”Kürt Öğretmenler Akademisyenler İhraç Edildi !

Dört KHK ile üniversitelerden ihraç edilen akademisyenlerin sayısı 4 bin 481’e, ulaştı.İhraç edilen akademisyenlerin büyük bir bölümü Kürt olması dikkat çekti.


Mardin Artuklu Üniversitesi Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalında ihraç edilen akademisyenler

 • Ar. Gör. Ferhat Yılmaz / Mardin Artuklu Üniversitesi / Kürt Dili ve Kültürü
 • Yrd. Doç. Dr. Mesut Keskin / Mardin Artuklu Üniversitesi /Kürt Dili ve Kültürü
 • Öğr. Gör Mikail Bülbül/ Mardin Artuklu Üniversitesi / Kürt Dili ve Kültürü
 • Öğr. Gör. Ramazan Çeçen / Mardin Artuklu Üniversitesi / Kürt Dili ve Kültürü

 

Kürt Öğretmenler İhraç Edildi


9 Eylül 2016 tarihinde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararneme ile 11.500 Kürt öğretmen görevden ihraç edildiler.


Futbol Takımları Kapatıldı !Resmi Gazete’de yayımlanan 679 sayılı KHK ile Şırnak Belediyesi Spor Kulübü ve  Cizrespor Kulübü  kapatıldı.


Kayyum Zulümleri !


 • Diyarbakır’daki  Zarokistan Xalxalok, Kürtçe’ den Türkçe ’ye dönüştürüldü.Diyarbakır Kayapınar Belediyesi'nde DBP döneminde açılan anadilde eğitimin verildiği Zarokistan Xalxalok'taki tüm çalışanlar kayyum tarafından uzaklaştırıldı.Kreş, Türkçe'ye dönüştürüldü.
 • Van’ın Muradiye Belediyesi’ne kayyum olarak atanan İlçe Kaymakamı Mehmet Fatih Çelikel, ilçede 2 yıldır faaliyet yürüten Sara Kadın Konaklama Evi’ni kapattı. Mahallelerden ilçe merkezine gelen kadınların ihtiyaçlarını karşıladığı kurumun kapanması ardından eşyaları ise Belediye Halk Fırını’na taşındı. 


 • Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine atanan Kayyum Uludere Roboski katliamı Anıtını yıktı.


 • Cizre Belediyesi'ne kayyum atanan kaymakam Ahmet Adanur, Kürt siyasetçi Orhan Doğan anıtını da yıktı.
 • AKP'nin 'ileri demokrasi' örneklerine bir yenisi daha eklendi.Erdoğan'ın sık sık dile getirdiği "Kürtçeyi serbest bıraktık. 24 saat yayın yapan Kürtçe TRT 6 kanalı var" sözlerinin aksine, Cizre'de kurulan derneğin isminde 'x' harfi olması nedeniyle, Mir Celadet Bedirxan Kültür-Sanat ve Tarih Derneği mahkemece kapatıldı.
Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..