IŞİD'e Ses Çıkarmayan Arap Aşiretler Türkiye'de Kürtlere Karşı Birlik Oldular

Türkiye, Suriye Kürtlerine karşı Arap aşiretleri örgütlüyorSuriye'de uzun süredir IŞİD'in hakim olduğu bögede sesleri çıkmayan Arap Aşiretler IŞİD'in köşeye sıkıştığı bir dönemde Türkiye'de bir araya gelerek birlik kararı aldı. Arap aşiretleri ÖSO yönetecek ve isimleri de "El Cezire ve Fırat Aşireteri Ordusu" olacak.


Türkiye Rakka operasyonu öncesi amaçlarını, “PYD’ye karşı mücadele etmek” olarak açıklayan ve aralarında Rakkalı olduğu belirtilen aşiretlerin de bulunduğu 50 aşireti bir araya getirerek, “Askeri yapılanmaya gitme kararı” aldırdı.

Rakka operasyonu öncesinde, Türkiye’nin Kürtlere karşı Arap Aşiretleri örgütlenme çalışmaları yapmaya başladığı ortaya çıktı. Bu amaçla Urfa’nın Harran ilçesinde Suriyeli Aşiretler ve Kabileler Kurultayı adı altında bir toplantı düzenlendi.

Anadolu Ajansı'nın geçtiği habere göre, Türkiye öncülüğünde gerçekleştirilen 50 Arap aşireti liderinin katıldığı toplantıda, siyasi ve askeri oluşumlara gitme kararı alındı. Aşiretlerin El Cezire ve Fırat aşiretleri ordusu" adı altında askeri örgütlenmeye gidecekleri belirtildi.

Rakka, Haseke ve Deyr ez-Zor bölgelerinde yaşayan ve “El Cezire ve Fırat Bölgesi Suriyeli Aşiretler ve Kabileler Genel Kurultayı” adı altında bir araya gelen grubun bir araya geliş amacının, “Hep birlikte çabalarımızı Esed-Rus-İran ve Hizbullah ile DEAŞ ve PYD işgalini bitirmek için birleştirelim" şeklinde açıklandığı ifade edildi.

Suriyeli Aşiretler ve Kabileler Yüksek Meclisi Sözcüsü Mudar Hamad El-Esaad'ın imzasını taşıyan yazılı açıklamada da yeni askeri yapının, Esed rejimi ordusundan ayrılan subaylar ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanları tarafından idare edileceği bildirildi.

Toplantıya katılan aşiretler adına açılış konuşmasını yapan Şuaytat aşireti lideri Şeyh Rafi er-Raco Ukla, açıklamasını ağırlıklı olarak PYD karşıtlığı üzerine kurdu. Ukla, Kürt toprakları olan El Cezire bölgesinin “PYD’den temizlenmesi için kendilerine yardım sunulması” çağrısı yapması dikkat çekti.

Ukla konuşmasında Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’a teşekkür etmesi dikkat çekti.

Toplantı’nın Rakka operasyonu öncesinde yapılması ve Rakka’lı olduğu belirtilen kimi Arap aşiretlerin bir araya getirilmesi dikkat çekti. Ayrıca kendilerini Arap olarak tanıtan aşiretlerin karşıtlık yaptığı Suriye Demokratik Güçlerinin önemli bir bölümü yöre halkından ve bölgedeki Araplardan oluşuyor.


  

Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..