Rakka’dan Sonra Suriye'de Kürt Devleti Kurulacak


Ortadoğu Uzmanı Joshua Landis, ABD’nin Rakka Operasyonu’ndan sonra Suriye’de bağımsız bir Kürt devleti kuracağını yazdı.

Suriye ile ilgili araştırmalar yapan Syria Comment’ın Ortadoğu uzmanlarından ve Oklahoma Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Yrd. Doç. Joshua Landis, Rakka Operasyonu ile ilgili yaptığı analizde, ABD’nin neden Türkiye’ nin taleplerine kulak vermediğini ve Rojava Kürtlerine yardım ettiğini belirtiyor.

Joshua Landis imzalı Syria Comment’ta yayınlanan analizde, Türkiye’nin Suriye’de askeri nüfuzunu genişletmek istediğini, Rojava Kürtlerinin hedefinin ise IŞİD’le savaşıp, IŞİD tehlikesini Suriye’den uzaklaştırmak olduğuna yer veriliyor.

Analizde, ABD’nin de Suriye’de IŞİD’e karşı verdiği mücadelede güvenebileceği tek gücün Kürtler olduğu, bundan dolayı Türkiye’nin itirazlarına rağmen ABD’nin Kürdlere verdiği yardımları kesmediği belirtiliyor.

'Suriye'de 3 Devletli Yeni İnşa'


ABD’nin, aksine Kürtlere askeri ve lojistik yardımlarını arttırarak sürdürdüğü ifade edilen analizde, Kürdlere askeri, siyasi ve lojistik destek sağlamasının nedeninin de, ABD’nin Suriye’yi 3 devlet temelinde yeniden inşa etme” planı olduğu savunuluyor.

Türkiye’nin El Bab’ı aldıktan sonra Suriye Ordusu’nun, Türkiye’nin Rakka’ya ilerlemesinin önünü almak için kentin kuzey bölgelerini ele geçirdiği hatırlatılan Landis’in analizinde, Türkiye’nin Rakka Operasyonu’na katılma güzergahını Girê Spî’ye (Tel Abyad) taşımak istediğini, ancak Kürtlerin hakim olduğu bölgeyi ikiye ayıracağı için ABD tarafından kabul edilmediği belirtiliyor.

Analize göre ABD, Suriye’nin Güney ve Güneybatısını Esad’ın, Kuzey ve Batısını Türkiye’nin de desteklediği Sünni Arapların, Kürtlerin hakim olduğu alanlarda ise Kürdlerin hakim olacağı üç devletli bir yapıyı öngörüyor.

Kürt​ler Neden Rakka Operasyonu'na Katıldı?


Analizde, ‘ Kürtlerin Rakka’da bir çıkarları olmamasına rağmen neden operasyona katılmayı kabul ettiler?’ sorusuna ise, “ Kürtler, ABD ile olan ilişkilerine yatırım yapıyor” yanıtı veriliyor.

Rakka alındıktan sonra Kürtlerin geri çekileceğinden şüphe duyduğunu da yazan Landis, “Çok iyi eğitim alacaklar. ABD'den aldıkları birçok ağır silahları olacak. Kendi kuvvetleri için bir komuta ve kontrol ağı inşa ediyorlar. Bu operasyon sona erdiğinde, Suriye Kürdlerinin daha önce sahip olmadığı, iyi eğitimli, iyi organize edilmiş ve iyi silahlanmış dört tane tugayın olacağını tahmin edebiliyoruz” satırlarına yer veriyor.

Syria Comment’ta yer alan Joshua Landis imzalı analizde, QSD, ABD ve müttefik güçlerin desteği ile IŞİD’in Suriye’deki başkenti Rakka’nın ele geçirilmesiyle, Suriye’nin 3 ayrı devlete bölünme planının yaşama geçireceği belirtiliyor.Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..