Rojava Yönetiminden (PYD) Rusya ile Tarihi Menbic HamlesiMenbiç Düğümü Çözüldü mü? Muamma haline gelen ve Rojava Yönetiminden,Türkiye arasında savaşa yol açan Menbiç'ten tarihi Rusya Hamlesi
Türkiye,Suriye iç savaşının başından beri siyasetini iki eksende toplamıştı; birincisi Esad düşmanlığı ikinci ise Kürt düşmanlığı.


Neredeyse 6 yılını geride bıraktığımız Suriye iç savaşında dengeler iyice değişmiş gözüküyor.Zira savaşın başlarında hatırlanacağı gibi Erdoğan Esad'a uyarıda bulunarak" Suriye'ye gireriz Emevi Camiisine vararak namazı orda kılarız" diye çıkışlar yapmıştı.Bazı Akp'liler de "3 saatte Şam'a varırız" öngörüsünü bile yapıyorlardı.

Ama gelinen noktada Türkiye artık Esad'ın izni olmadan uçak bile uçuramaz olmuş duruma gelmiştir."Fırat Kalkanı" harekatı bile önce Rusya ile yapılan görüşmeler sonunda gerçekleşmiş onay alıncada harekat başlamıştı.Tabi bunu doğrudan Esad ile değil Rusya üzerinden gerçekleşmektedir.Ama malum Rusya demek Esad demek zira Rusya artık Esad'ın vekili olmuş durumdadır.


Değişmeyen Tek Şey Kürt Karşıtlığı !Türkiye'nin Suriye politikasında değişmeyen tek şey var o da Kürt karşıtlığıdır.Zira en başından beri Kürtler'in Suriye''deki kazanımlarına karşı çıkan herkese mavi boncuk dağıtıp Kürtler'i dışlayan bir politikası şiddetini artırarak halen sürmektedir
Suriye'de tarihi bir fırsat yakalayan yıllardır ezilen hor görülen "Kürtler'in Kurtuluş Savaşı" haline gelen bu savaş Erdoğan'a göre Türkiye için bir tehtid olarak görülmektedir.Kürtler başka milletlerin başka yönetimlerin hegemonyasından sıyrılmak isterken,Erdoğan ise Kürtlerin esaretini yine asırlarca devam ettirmekte kararlı.Türkiye,Muhalifler adı altında Suriye'deki gruplara silah akışı sağlarken,Kürt güçlerine ise başka güçlerden silah verilmesine karşı çıkmakta ve bunu Kobani kuşatmasında görmüştük.Zira Kobani IŞİD barbarlarının saldırısı altındayken,Amerika'nın Kobani'de savaşan Kürtler'e silah vermesine karşı çıkarak Kobani'yi IŞİD'e karşı savunmasız bırakmak istemiş ve bu günlerce gündemden düşmemişti.Gelinen noktada Kürt güçleri Cerablus bölgesi hariç tüm Suriye sınırını kontrol altında tutmaktadır.Fırat nehrinin batı yakasındaki Menbiç'i IŞİD'ten temizleyip kontrolünü ise büyük ölçüde yerel halka bırakmıştı.Asıl Şah'ı Kürtler Yaptı ! Denge Savaşında Menbiç


Türkiye ise "Fırat Kalkanı" operasyonu kapsamında El Bab bölgesini IŞİD'ten kurtarmış ve Erdoğan tarafından ikinci hedeflerinin ise Kürtlerin kontrolünde bulunan Menbiç olduğunu açıklamıştı.Amerika'ya defalarca çağrıda bulunan Akp iktidarı Menbiç'ten YPG'lilerin çekilmesini talep etmiş ve aksi durumunda saldırı yapacakları açıklamaları gelmişti.Açıklamalar sürerken yer yer Kürt güçleri ve Türkiye'nin desteklediği ÖSO arasında çatışmalar başlamıştı bile.

Kürt güçleri bu noktada Rusya ile anlaşma yaparak Menbiç'in batı yakasındaki köyleri Rusya'ya bırakma kararı almıştı.Rusya ile görüşmeler sonucunda bu karar alınmıştı.

Böylece El Bab bölgesinde bulunan Türkiye destekli ÖSO güçleri arasında bir hat kurarak tampon bölge oluşturulmuş oldu.
Kürtlerin yaptığı bu hamle zamanlaması ve hassasiyeti açısından son derece kritik bir hamle olarak görülmekte.Rusya ile Kürtler arasında yapılan bu anlaşma Türkiye tarafında adete şok etkisi yarattı.
Ardından Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Dairesi Başkanı Orgeneral Sergey Rudskoy, Suriye Ordusu'na bağlı güçlerin bugün Menbic'in güneybatısındaki Kürt Güçleri'nin bulunduğu bölgeye girdiğini söyleyerek anlaşmayı teyit etmiş oldu.


Akp iktidarının bu durumda ne yapacağı ise merak konusu.Menbiç'e saldırmak için İki seçenek gözüküyor birincisi Esad ve Rusya'nın tampon bölgesini aşıp, ikincisi ise sınırdan yeni bir harekat başlatarak Menbic'e saldırmak.


Ayrıca "Rakka operasyonunda" Türkiye'nin pozisyonu ne olacağı ise merakle bekleniyor.


Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..