Rojava'da Yıllar Sonra Kürtçe Eğitim Hayallerini GerçekleştirdilerKürtçe üzerindeki yasaklar sebebiyle anadilinde eğitim görememiş Amûdêli anneler, kentte açılan Kürtçe kursuna giderek anadillerinde okuma yazmayı öğreniyor. Okuma yazma öğrenen anneler, binlerce fedakar şehit sayesinde çocukluk hayallerinin gerçekleştiğini dile getirdi.

Annelerin katıldığı Kürtçe kursun sertifikaları dün, Amûdê’de düzenlenen törenle dağıtıldı.

Sertifikalarını alan anneler ANHA’ya konuştu.

Annelerden Hediye Mihemed , Kürtçe eğitim üzerine şu sözleri dile getirdi: “Bugün Kürtçe sertifika aldığım için çok keyifliyim. Çocukluk hayalimdi. Kürtçe öğrenmemiz için emek veren herkese teşekkür ediyorum. Gelecek kuşaklara Kürtçe eğitim verelim.”


Eyşanê Umer isimli anne ise 52 yaşında. İlerleyen yaşına rağmen aldığı eğitime ilişkin şunları söyledi: “52 yaşından sonra yeni doğduğumu söyleyebilirim, anadilimde eğitim aldığım için çok mutluyum. Kürt halkı olarak zulüm ve baskı yüzünden Kürtçe eğitim alamıyorduk. Bugün, binlerce şehidin fedakarlığı ve Rojava Devrimi sayesinde hayalimiz gerçekleşti.”


Annelerden 42 yaşındaki Etiye Şêxmûs konuya ilişkin konuşmasında mutluluğunu dile getirerek, “Bugünkü mutluluğum tarif edilemez, Kürtçe eğitimimde aralıksız emek veren öğretmenlerime çok teşekkür ediyorum. Yeni neslin anadilde okuma ve yazma öğrenmesi için çalışacağım” dedi.Anha

Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..