Şeyh Said'in Torunundan Pankart Açıklaması " Bu İki Yüzlülüktür


Şeyh Said'in torunu: Bu ikiyüzlülüktür!

Şeyh Said'in torunu Diyadin Fırat, Diyarbakır’da bugün asılan “Her Evet Şeyh Sait ve arkadaşlarına bir Fatiha’dır” pankarta yönelik, “Dağkapı Meydanı’nda Şeyh Said ve arkadaşlarına Fatiha okumamıza izin vermeyenler bugün onun ismi üzerinden pirim yapmaya çalışıyorlar” dedi.

AK Parti’nin Diyarbakır’daki “Evet” kampanyası için astığı afişler arasında “Her Evet Şeyh Sait ve arkadaşlarına bir Fatiha’dır” yazılı bir pankart da yer aldı.

AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından asıldığı belirtilen pankart sosyal medyada tartışma yarattı.

Öğleden sonra Diyarbakır’ın İstasyon Meydanı’nda bulunan pankart parti görevlileri tarafından indirildi.

Yerine görevden alınan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Hakkari’nin Yüksekova ilçesine 24 Eylül 2015’te yaptığı ziyaret sırasında söylediği, “Bize tuzak kuranların, şer odakları ile iş tutanların oyunlarını bozmak için EVET” sözlerinin yer aldığı bir pankart asıldı.

Rûdaw’a konuşan Şeyh Said'in torunu Diyadin Fırat, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Bunlar siyasi söylemlerdir. ‘Evet’ oylarını çoğaltmak için bu tür girişimlerde bulunuyorlar. 2010 yılında biz Şeyh Said ve arkadaşlarını anmak için Diyarbakır’da bir program düzenleyecektik. Televizyonda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, ‘Bugün Diyarbakır’da Şeyh Said’i anma programı düzenlenecek. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?’ diye soruldu. Erdoğan ise soruya, ‘Buna asla izin vermeyeceğiz’ dedi.

Yakın bir tarihte ise AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, ‘Lozan görüşmeleri başladı. Musul meselesinin görüşüldüğü İstanbul konferansında doğuda Şeyh Sait İsyanı çıkaran alçaklar bu gün aynı alçaklar’ tweeti attı. Kısacası bu iktidar yatıp kalkıp Şeyh Said’e hakeret eden bir iktidar.

Bildiğiniz gibi MHP lideri Devlet Bahçeli de bir konuşmasında Şeyh Said’e ‘bozuntu’ dediği için hakkında dava açtık ve kazandık. Çünkü bizim kutsalımıza kimse hakaret edemez. Buna hiçbir zaman izin vermedik, asla izin vermeyeceğiz.”

Diyadin Fırat, “Daha dün hakaret ettiğiniz şahsiyeti bugün ‘Evet’ oyları çoğalmak için kullanıyorlar. Bunlar Allah’tan da mı kokmuyor? Hiç mi utanmıyorlar? Hiç mi insanlıktan nasibi almadılar?” ifadelerini kullandı.

Şeyh Said’in torunu, “Dağkapı Meydanı’nda Şeyh Said ve arkadaşlarına Fatiha okumamıza izin vermeyenler bugün kalkıp onun ismi üzerinden pirim yapmaya çalışıyor. Yaptıkları ikiyüzlülüktür” ded

Şeyh Said kimdir?

Aslen Elazığ Palulu olan Şeyh Said, 13 Şubat 1925’te Palu, Bingöl ve Diyarbakır’da baskılar ve kumpas sonucu başlayan Kürt ayaklanmasının liderliğini yaptı.

Şeyh Said ve 46 arkadaşı İstiklal Mahkemeleri’nde yargılandıktan sonra idam cezasına çarptırıldı.
Şeyh Said ve 46 arkadaşı, 29 Haziran 1925’te Şark İstiklal Mahkemesi tarafından Diyarbakır’da Dağkapı Meydanı’nda idam edildi.

Ailesinin talebine rağmen resmi arşivler açılmadığı için Şeyh Said’in mezar yeri tespit edilemiyor.

Dağkapı Meydanı’na ismi verilen Şeyh Said’in Diyarbakır’da ismini taşıyan bir de cami bulunuyor.Rudaw

Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..