YPG: 2017 Hedefimiz 100 Bin Savaşçıyla Düzenli Ordu


QSD'nin temel kuvvetini oluşturan YPG savaşçılarının sayısını artırmayı ve organize bir ordu haline getirmeyi hedeflediğini söyledi.Batı Kürdistandaki silahlı Kürt gücü YPG kuvvetlerinin sayısını 100,000 e ulaştırmayı hedefliyor. YPG sözcüsü Redur Xelil'in Reuters'a yaptığı açıklamada "YPG'yi iyi organize olmuş bir orduya sahip olmasını sağlamak için ciddi bir motivasyon içerisindeyiz" dedi.

ABD'nin IŞİD'i ortadan kaldırma politikasının temel gücünü oluşturan YPG'nin 2016 sonunda sahip olduğu kuvvetlerinin sayısı 60,000 civarındaydı.

YPG yetkilisi açıklamasında 2017 yılı başından bu yana her biri 300 savaşçıdan oluşan 10 yeni tabur kurduklarını söyledi. Bu sayı içerisinde YPG'nin kadın savaşçılardan oluşan kolu YPJ de bulunuyor.

Xelil, yine Reuters'ın sorularına verdiği cevaplarda 100 bin savaşçıya ulaşmak istedikleri tarih olarak bu yılın 2. yarısını işaret ediyor

YPG, Suriye İç Savaşı'nın başlamasıyla devlet askerlerinin bölgedeki etkisini yitirdiği 2011 yılından bu yana Kürtlerin yoğunlukla yaşadığı Batı Kürdistan bölgesinde bir 'ordu' görevi görüyor.

Türkiye ise YPG ve politik ortağı olan PYD'yi, PKK'nin uzantısı olarak görüyor. PYD üst yönetimi, Güney Kürdistan yönetimi ile de anlaşmazlık içinde. Ancak YPG Suriye yönetimi ile de hassas bir tutum izleyerek uzun süredir çatışmadan kaçınmakta.

Türkiye'nin geçen yıl Batı Kürdistan'da başlattığı, Fırat Kalkanı operasyonunun asıl amacının Suriye'nin kuzeyinde oluşabilecek Kürt otoritesinin önüne geçmek olduğu herkesçe biliniyor.

Xelil, bu yıl oluşturulacak 10 yeni birlik ve diğer yeni taburlarla YPG'yi geleneksel bir orduya benzeyen daha organize bir güç haline getirmek amaçladıklarını ve her türlü savaş, silah ve taktik konusunda eğitim alacaklarını söyledi.

YPG Sözcüsü "Savaşın farklı taktikleriyle iyi eğitilmiş disiplinli ve birbirine bağlı bir askeri güç ... bizi korumak ve varlığımızı, haysiyeti hak eden büyük bir ulus olarak teyit etmek için gerçek garantidir" diyor. Yeni taburların kurulması için çağrı yapan bir YPG broşürü Yaklaşık 2 milyon Kürt'ün yaşadığı Batı Kürdistan ve Suriye'nin Kürt bölgelerinde dağıtıldı.

Reuters haberinde, Suriyeli Kürt grupları, güvenlik güçlerine ek olarak kendi bürokrasilerini kurarak ülkenin büyük kısmında Suriye devlet kontrolü çöktüğü için Kuzey Suriye'de özerk yönetim kurduklarını belirtiyor. Yetkililer gelir akışlarının tarımsal ürünlere ilişkin vergiler ve petrol satarak elde ettikleri geliri içerdiğini söylüyorlar.

Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..