Akp'nin Demokrasisi (!) HDP'nin Seçim Şarkısı Diyarbakır'da da Yasaklandı


Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) referandum için hazırladığı Kürtçe şarkı 'Bejin Na' Van ve Şırnak'ın ardından Diyarbakır'da da yasaklandı.

Diyarbakır Valiliği tarafından tüm HDP ilçe binalarına gönderilen tebligatta, şarkının sözlerinin Anayasanın ilk üç maddesine aykırı olduğu ve huzur ve güven ortamında infiale sebep olabileceği ileri sürüldü.

Referandum çalışmaları kapsamında HDP tarafından kullanılan “Bejin Na” isimli şarkı Şırnak’ta, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik edecek” ifadeler barındırdığı iddiasıyla yasaklandı. OHAL yetkisi ile alınan yasak kararında parçanın Anayasa’nın Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir” ibaresine aykırı olduğu ifadesi de yer aldı.


Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) referandum çalışmaları için hazırladığı Kürtçe seçim şarkısı yasaklandı.

"Bejin Na" isimli şarkı, Seyda Perinçek tarafından hazırlanmıştı.
Emniyet istedi, Valilik yasakladı

HDP tarafından 2 Mart 2017 tarihinde tanıtımı yapılan parçanın, Şırnak Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan incelemede “içinde geçen kelimelerin Anayasa’nın ilk 3 maddesine aykırı olduğu” iddiasıyla yapılan soruşturmada, Valilik tarafından yasaklanması talep edildi.

İl Emniyet Müdürü Ömer Ulusoy’un imzasıyla sunulan talep de Şırnak Valisi Ali İhsan Su tarafından kabul edildi.


OHAL yetkisi ile yasak


Ayrıca parça, 2935 sayılı OHAL kanunu kapsamında yasaklandı. Hükümler ise şöyle:

Söz, yazı, resim, plak, film, ses ve görünü bantlarını ve sesle yapılan yayımı denetlemek gerektiğinde kayıtlamak veya yasaklamak” hükmü ile yine PVSK’nın 2. Maddesinin a bendine göre “kanunlara, tüzüklere, yönetmeliklere, hükümet emirlerine, kamu düzenine uygun olmayan hareketlerin işlenmesinden önce bu kanun hükümleri dairesinde önünü almak…


Diyarbakır Valiliği tarafından tüm HDP ilçe binalarına gönderilen tebligatta, şarkının sözlerinin Anayasanın ilk üç maddesine aykırı olduğu ve huzur ve güven ortamında infiale sebep olabileceği ileri sürüldü.
Tebligatta şarkıyı kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacağı da belirtildi.Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..