Binali Yıldırım Şırnak'ta Yıkılan Evlerin Enkazında Miting Yapacak

Başbakan Binali Yıldırım, 246 gün yasağın sürdüğü Şırnak’ta yerle bir edilen mahallede miting yapacak. Şırnaklılar Ne yüzle gelecek” diyerek Yıldırım’ın gelmesine karşı. Hacı Lokman Birlik'in annesi Nazire Birlik, Yıldırım’a “Adım atacağın miting alanına iyi bak” diye seslendi.

Sokağa çıkma yasağının 246 gün sürdüğü dönemde yüzde 70'i yerle bir edilen Şırnak'ta, Başbakan Binali Yıldırım yarın referandum mitingi yapacak. Mitingin, binlerce evin yıkıldığı ve moloz yığınına dönüşen Yeni Mahalle'de bulunan Kültür Merkezi'nin yanındaki alanda gerçekleşeceği öğrenildi. Miting için güvenlik önlemleri şimdiden en üst seviyeye çıkarılırken, miting alanı ise polisler tarafından kapatıldı. 


MUHTARLARA ‘ARAÇ KALDIRIN’ TALEBİ

Şırnak AK Parti İl Başkanlığı
ise mitinge katılımı arttırmak için muhtarları arayarak, köylerden araç kaldırılmalarını istedi. 

ŞIRNAKLILAR TEPKİLİ


Şırnaklılar, Başbakan Yıldırım’ın gelişine ve miting alanının seçimine tepki gösterdi.

Yeşilyurt Mahallesi’nde bulunan evi yasak döneminde yıkılan ve şimdi Gündoğdu Mahallesi’nde kirada oturan Abdulaziz Tünç, her durumda “Hayır” oyu vereceklerini söyledi. AK Parti’nin miting alanı için evlerin enkazının üzerini tercih etmesine tepki gösteren Tünç, “Bizim evlerimizin enkazı üzerinde, çocuklarımızın cenazesi üzerinde miting yapacaklar. Belki de şu an çocuklarımızın cenazeleri o miting alanındadır” dedi. 

‘O GÜN SOKAĞA ÇIKMAYACAĞIZ’

AK Partililer hangi yüzle Şırnak’a geliyor” diye soran Tünç, şöyle devam etti: “O gün hiçbir Şırnaklı evinden çıkmamalı. Zaten miting günü kaç polis, asker, korucu, memur bu kentte ve çevre kentlerde varsa onları Şırnak’a taşıyacaklar. Halkımız da o gün sokağa çıkmayarak, işe gitmeyerek, bu mitingi protesto etsin.”

Yeşilyurt Mahallesi'nde oturan 68 yaşındaki Fatma Uysal ise, operasyonlar esnasında yıkılan binlerce evi hatırlatarak, "Bu kadar çocuğumuz öldürüldükten sonra bizden oy istemeye mi geliyorlar? Bizi perişan ettiler. Onlara oy mu vereceğiz? Yaşlı olduğumdan dolayı halkımın mitingine gidemezken, bir de Yıldırım’ın mitingine katılmamı kimse beklemesin."

HACI BİRLİK'İN ANNESİNDEN YILDIRIM'A: ADIM ATACAĞIN ALANA İYİ BAK

3 Ekim 2015 tarihinde öldürüldükten sonra zırhlı araçla cenazesi sürüklenen Hacı Lokman Birlik'in annesi Nazire Birlik ise, çadır bile kurulmasına izin verilmeyen bir alanda miting yapılmasına tepki gösterdi. Yıldırım'ın mitingine kimsenin katılmaması gerektiğini söyleyen Anne Birlik, "Eğer biraz şefkat ve iyilik Yıldırım'ın gönlünde olsa, adım atacağı miting alanına iyi bakması gerekir. Baksın ki bir yıl önce o alan nasıldı ve şimdi ne hale geldi? Neden kentimizi yıktılar ve ellerine ne geçti? 'Evet' oyu verenler aynı zamanda Erdoğan'ın günahlarının ortağı olur. Bu kadar yıkımın ardından hangi yüzle buraya geliyor? " diye konuştu. 

Dihaber

Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..