Erdoğan'dan Yeni Kerkük Açıklaması " Kerkük Türkmen Şehridir,Kürtlerin Yaptığı İşgal ! "


Erdoğan'ın yeni Kerkük açıklamasında Kürtleri işgalci,Kerkük'ü de türkmen şehri olarak ilan etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde NTV ve Star TV ortak yayınında Oğuz Haksever’in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.


Kerkük Türkmen Şehridir Aksi Bizi İlgilendirmez !


Tarihi itibarıyla baktığımız zaman, birileri kabul eder veya etmez bizi enterese etmez ama biz biliriz ki Kerkük tarihi itibarıyla bir Türkmen şehridir." dedi.


"Fakat bütün bunlara rağmen Kerkük'te bugün Türkmen'i ile Arap'ı ile ve tabii Kürtler ciddi bir orada değişime gittiler ve şu anda yaptıkları iş bana göre bir işgal hareketidir. Çok çirkindir ve Irak parlamentosunun aldığı kararı doğrusu ben bu noktada çok çok yerinde buluyorum ve aynı kararı bizler de paylaşıyoruz. Sayın Başbakanımız da bu konuyla ilgili açıklamasını yaptı. Ben bugün aynı açıklamayı benzer bir şekilde Zonguldak'ta yaptım ve Kuzey Irak Yerel Yönetimi'ne çağrımı da yaptım. Yanlış yapıyorsunuz, münasebetlerimizin bu kadar iyi olduğu bir dönemde bunun adı ateşle oynamaktır. Burası bence Irak'ın milli bayrağının dalgalandığı bir meclis olarak çalışmasına devam etmelidir ve 'Burası benim' diye bir adım atarsanız bunun bedeli gelecekte farklı olur."


Türkiye'de de Referandum Neden Yapılıyor?


Kerkük meclisi aldığı kararla Kerkük genelinde referandum yapılacak ve Kerkük halkı geleceğine karar verecektir. Aynı referandum süreci şu an Türkiye'de gerçekleşmektedir.Referandumla bir halk geleceğine karar vermesi en doğal bir haktır.Demokrasiden dem vuran Erdoğan ve diğer Türk yöneticiler sözkonusu Kürtlerin geleceği olunca bir anda demokrasi düşmanı oluveriyorlar.Kürt Şehrini Araplaştırdılar Türkleştirdiler


BAAS rejimi döneminde Saddam tarafından Kerkük ve Musul’un demografik yapısı savaşlarla değiştirildi. Kürdler, Kerkük’ten göç ettirilerek yerlerine Araplar yerleştirildi. Kürt nüfusunun eritildiği Kerkük’te daha sonra ”Türkmen” ve ”Arap şehri” algısı yaratıldı. Bugün, Kerkük’e bağlı Havice ( İŞİD kontrolünde) bulunuyor. Havice, Saddam döneminde kuruldu ve araplar yerleştirilerek Kerkük’ün nüfusuna müdahale edildi. 1950’li yıllarda Kerkük’te bulunan Kürt nüfusu %65-70 civarındayken günümüzde bu oran iyice düşmüştür.

Erdoğan'ın tarih dediği kendi kafatasçı kemalist tarihi olsa gerek.Zira Kerkük'ün demografisiyle oynayan Kürtler değil aksine Saddam döneminde Kürtler sürülüp yerine Araplar Türkmenler yerleştirildi.

Aynı siyaset Suriye'de de yine Baas partisi Beşşar Esad'ın babası Hafız Esad tarafından da yapıldı.

"Arap Kemeri" politikalarıyla Rojava'daki (Kuzey Suriye) Kürtler göç ettirilerek yerlerine Arap aileler yerleştirildi.

Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..