Güney Kürdistan Yönetimi Kararlı " Bayrak Kesinlikle İnmeyecek ! "


Bayrak ve referandum konularını görüşmek üzere Bağdat’a ziyarette bulunan Kürdistan Bölgesi heyetinde yer alan Adnan Mufti, Kekük'te Kürdistan bayrağının indirilmeyeceğini söyledi.

Kürdistan Bölgesi’nden bir heyet Kerkük meselesi ile bağımsızlık referandumu konularını görüşmek üzere Irak’ın başkenti Bağdat'ta bulunuyor.Heyette, Başkan Mesud Barzani'nin temsilcisi olarak Başkanlık Divan Başkanı Fuad Hüseyin'in yanı sıra Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro Sekreteri Fazıl Mirani, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro üyesi Adnan Mufti yer alıyor.


Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Adnan Mufti, “Kerkük'te Kürdistan bayrağı kesinlikle indirilmeyecek. Bu yönde bir karar alınacaksa Kerkük İl Meclisi tarafından alınmalı. Sadece onlar böyle bir kararı verebilir” ifadelerini kullandı.

Rûdaw muhabirinin, “Bu ziyaret Bağdat'ın Kerkük konusundaki endişelerlini giderecek mi?” sorusuna Mufti şu yanıtı verdi:

“Sadece onlar değil, biz de endişeliyiz. Bu yüzden oturup sorularını yanıtlamamız lazım. Bizim de sorularımız var ve onlardan yanıt bekliyoruz. Bu konuda ortak çıkarlar göz önünde bulundurulmalı. Bizim açımızdan Kürdistan halkının çıkarları her şeyin üstündedir.”

Irak Parlamentosu'nun Kerkük'te Kürdistan bayrağının indirilmesi yönündeki kararına ilişkin Adnan Mufti, “Irak Temsilciler Meclisi'nin kararını yanlış buluyoruz. Ayrıca yasal olarak bazı eksiklikler içeriyor. Karar sonrası atılan adımları takip ediyoruz. Parlamentoda durumun sakinleşmesi için çaba verildiğini biliyoruz. Bu konuyu görüşmek istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Irak Parlamentosu'nda kararların çoğunluğun oyuyla çıkarılması konusunda ise Mufti şunları söyledi:

“Parlamentoda Kürdistan ile ilgili kararlar çoğunluk veya azınlık esasına göre verilmemeli. Eğer bu şekilde olursa azınlık olduğumuz için bizim parlamentoda bulunmamıza gerek yok. Anayasa ve halkı ilgilendiren önemli konulara ilişkin kararlar uzlaşı yoluyla verilmeli.”


Bağdat'taki ziyaretin ilk durağında heyet, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masım'la biraraya geldi.

2 günlük ziyaret kapsamında heyetin, Irak Parlamentosu Başkanı Selim Cuburi ve Şii Ulusal Koalisyonu Başkanı Ammar Hakim başta olmak üzere Sünni ve Şii liderle biraraya gelmesi bekleniyor.

Rûdaw'ın edindiği bilgiye göre, heyet Bağdat'la müzakere başlatacak. Daha sonra bu müzakere kapsamında siyasi partilerden kurulacak komisyon Bağdat'la referandum mekanizmasını ele alacak.

Kerkük’te Alınan Kararlar

Geçtiğimiz hafta resmi kurumlara Kürdistan bayrağı asılması kararı alan Kerkük İl Meclisi, dün kentte referandum kararı alındı ve karar Irak Hükümeti’ne iletildi.

Kerkük İl Meclisi, 28 Mart’ta Kürdistan bayrağının Kerkük’teki resmi kurumlarda bulundurulması kararını almıştı.

Irak Parlamentosu ise, Kerkük İl Meclisi'nin bayrak kararına tepki göstererek kararın durdurulması talep edildi. Kerkük İl Meclis'inde yapılan ikinci oturumda Irak Parlamentosu'nun ilgili kararı reddedildi.

Irak Başbakanı Haydar Abadi konu ile ilgili yaptığı son açıklamasında, “Kürdistan bayrağı 10 yıldır Kerkük'te zaten var. Bu konu medya üzerinden büyütülüyor” demişti.

Referandum komisyonu


Konu ile ilgili Başkan Mesud Barzani başkanlığında politbüro düzeyinde acil toplanan KDP ile KYB, ortak bir heyet kurmuştu.

Heyet, Kürdistan Bölgesi’ne yapılması planlanan bağımsızlık referandumuyla ilgili çalışma yürütüyor. Siyasi partilerle görüşen heyet, Bağdat’la da görüşmeler yapacak.

Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..