HDP'li Vekilden Kürt Bayrağı Üzerinden Erdoğan'a Demokrasi Dersi


HDP Van Milletvekili Adem Geveri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kerkük’te resmi kurumlara Kürdistan bayrağı asılmasıyla ilgili sarf ettiği, “Derhal o bayrağı indirin” sözlerine tepki gösterdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan Kerkük’te resmi kurumlara Kürdistan bayrağı asılmasıyla ilgili, “Hemen o bayrağınızı indirin. Yoksa şu andaki geldiğimiz noktadan kusura bakmayın geri adım atmaya mecbur kalırsınız” demişti.

HDP’li Geveri, Erdoğan’ın sarf ettiği sözleri resmi Facebook hesabından yaptığı paylaşımla eleştirdi.

‘Erdoğan’a hatırlatmak gerekiyor’


Geveri, “Kürdlere parmak sallayanların akıbeti ortada; Tarihe gömülmek!” başlığıyla yaptığı paylaşımda, Erdoğan’ın konuyla ilgili söylediklerini aktarıp, “Kendi ülkesinde sabahtan akşama kadar ‘milli iradenin öneminden, milli iradeye saygıdan’ dem vuran Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şunu hatırlatmak gerekiyor” diyerek şunları söyledi:

Egemenliğin tek, meşru kaynağı ve sahibi millettir. Yöneticiler de milletten aldıkları yetkiyle egemenliği kullanmak yetkisine sahip olabilirler. Böylece millî egemenlik, millî temsil ilkesiyle birleşmiş olur. Dolayısıyla, Kerkük İl Meclisi’nin Irak Anayasası'nın 140. maddesi gereğince Kerkük'ün kendi kaderini tayin hakkını uygulamak ve Güney Kürdistan’ın Bağımsızlık Referandumuna dâhil olmak yönünde aldığı kararın akabinde, Kerkük halkının milli iradesiyle oluşturulmuş olan Kerkük İl Meclisi’nin ‘Kürdistan bayrağının Kerkük’teki resmi kurumlarda göndere çekilmesi’ kararını eleştirmek, bölücülük ve İŞGAL HAREKETİ olarak addetmek ve Güney Kürdistan Hükümeti’ni ateşle oynuyorsunuz diyerek tehdit etmek, büyük bir samimiyetsizlik ve hadsizlik örneğidir.

‘Makul Kürdlere Ders Olsun’


Geveri, Erdoğan’ın ‘çelişkili, samimiyetsiz ve hadsiz’ olarak nitelendirdiği tavırları konusunda, “Erdoğan’a ve AKP’ye bel bağlayan ‘MAKUL KÜRTLER’e (Bu tabir Cumhurbaşkanı ve AKP’lilere aittir.) ders olur, yarın ilk olarak hedefe konulacak olanların kendileri olacağı gerçeğini görür ve girdikleri yanlış yoldan dönerler inşallah” şeklinde konuştu.

Kerkük İl Meclisi’nin Kürdistan bayrağının Kerkük’teki resmi kurumlarda göndere çekilmesi ve Güney Kürdistan’ın Bağımsızlık Referandumuna dâhil olma kararını kutlayan Geveri, “Kürdistan Halkı ve tüm Irak Halkı için hayırlara vesile olmasını diliyorum” sözleriyle paylaşımını sonlandırdı.

Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..