Kerkük Meclisinden Referandum Kararı

Kerkük İl Meclisi, kentin geleceğinin referandumla belirlenmesi kararını aldı.


Geçtiğimiz hafta resmi kurumlara Kürdistan bayrağı asılması kararı alan Kerkük İl Meclisi bugün, referandum konusunu görüşmek üzere toplandı.


Mecliste yapılan oylama sonucu referandum kararı alındı ve kentin geleceğinin belirleneceği referandum kararı Irak Hükümeti’ne iletildi. Referandum sonucuna göre Kerkük ya Irak’la kalmaya devam edecek ya da Kürdistan Bölgesi’ne bağlanacak.

Toplantı sonrası kameraların karşısında geçen İl Meclisi Başkanvekili Rebwar Talabani, Kardeşlik Bloğu'nun 2008'den beri birçok başarıya imza attığını hatırlatarak, “Bugün yapılan oturumda oy birliğiyle Anayasa’nın 140'ıncı maddesi kapsamında Kerkük'te referandum yapılması kararı onaylandı” dedi.Irak Parlamentosu ve 140'ıncı maddeye göre yetkili olan Başbakan Haydar Abadi'den ilgili maddesinin daha fazla ertelenmemesini talep ediyoruz” diyen Talabani konuşmasını şöyle sürdürdü:


İbrahim Caferi ve Nuri Maliki döneminden beri hükümetlerin gündeminde olan 140'ıncı maddenin uygulanması yeterince geciktirildi. Kerkük halkının oyalanmaya gücü kalmadı. Bu yüzden bugün il meclisi üyeleri, oylarıyla cesur davranarak Federal Hükümetin Kerkük'te referandumu gerçekleştirmesini kararlaştırdı.”Talabani ayrıca Irak Parlamentosu'nun, Kerkük'te Kürdistan bayrağının kamu kurumlarında çekilme kararına karşı çıkmasını da reddettiklerini kaydetti.


Türkmen blokunun oturumu boykot ettiği yönündeki soruya Talabani, “Kerküklü Türkmen, Arap, Keldani ve Süryaniler kararımızı destekliyor. Karara karşı çıkan ise bir siyasi partidir. Bu normaldir” yanıtını verdi.


Kerkük İl Meclisi Başkanvekili, komşu ülkelerin Kürdistan bayrağı kararına tepki göstermelerine ilişkin soruya da, “Komşu ülkeler Irak'ın egemenliği konusunda karar veremez. Bu konuda son kararı verecek Irak devletidir” şeklinde yanıtladı.


Basın toplantısında hazır bulunan Kerkük İl Meclisi Sanayi ve Enerji Komisyonu Başkanı Ahmed Askeri, bir soru üzerine şunları söyledi:


Referandum anayasal bir süreçtir. Anayasaya göre, Irak Hükümeti Kerkük'te referandum yapılması için gerekli şartları yerine getirmekle mükellef. Biz herkese sesleniyoruz. Federal Hükümetin bu karara uymaması halinde Birleşmiş Milletler (BM) ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti'ne başvuracağız veya Kerküklüler meclis aracılığıyla bir karar alacak.”

Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..