Kayyumların Ortak Hedefi "Türkleştirme Politikası"


Kürt coğrafyasında "kayyum" işgali sürmekte.Kürt şehirlerin belediyelerine zorla el koyarak işgal eden kayyumların hedefinin "Türkleştirme politikası" olduğu aşikar .

DBP’li 86 belediyeye atanan kayyumlar, merkezi talimatla “Türkleştirme” faaliyeti yürütüyor. İlk iş olarak kadın, gençlik ve anadil eğitim merkezlerini kapatan kayyumlar, “Türk-İslam” ideolojisine uygun asimilasyon politikalarını hayata geçiriyor. “Her eve bir bayrak” gibi ortak projeler yürütülüyor.

Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) elinde olan belediyelerin 83'üne atanan kayyumlar, Kürt kentlerindeki yıkımın ardından bu kez “Türkleştirme” politikaları uyguluyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sık sık dillendirdiği “Tek vatan, tek millet, tek bayrak, tek devlet” formülüne uygun faaliyetler yürüten kayyumlar, merkezi emir ve talimatlar doğrultusunda “Türk-İslam” ideolojisine uygun asimilasyon politikalarını yeniden devreye koydu.

DBP Yerel Yönetimler Komisyonu’nun 10 Nisan’da açıkladığı rapora göre, “27 Mart 2017 tarihi itibariyle DBP’li 103 belediyenin 83’üne kayyum atanmış ve 89 belediye eşbaşkanı da tutuklu.” O tarihten sonra 3 belediyeye daha kayyum atandı. Aynı raporda, 37 kadın merkezi kapatılırken, bir kısmı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar'ın kurduğu Kadın ve Demokrasi Derneği’ne (KADEM) devredildi, bir kısmı ise AKP’nin yerel kadın örgütlerine teslim edildi. DBP’nin raporuna göre, 2 bin 22 çalışan ihraç edildi, 585 personel de açığa alındı. Çok kültürel ve sosyal projeleri “tek”leştiren kayyumlar, organize ettiği tüm hizmet ve etkinliklerini devlete bağılılık ve Hanefi mezhebine uygun politikalar izliyor.

BATI İLLERİNDEN ÜST DÜZEY KADROLAR GETİRİLDİ


Kayyumlar, işten attığı üst düzey yetkililer yerine Konya, Kocaeli, Ankara, İstanbul, Kayseri gibi illerden (Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği’ne Muğla doğumlu Muhsin Eryılmaz Kocaeli Belediyesi’nden) getirilirken, alt düzey çalışanlar yerine ise AKP ve Hür Dava Partisi’nin üyeleri yerleştirildi. Hemen hemen tüm kayyumlar rüşvet ve büyük meblağlar karşılığında işe alımlarla gündeme geliyor.


GÜNLER VE GEZİLER PROPANGANDAYA DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR


Başbakan Başdanışmanı Adnan İnanç’ın adının sık geçtiği merkezi organizasyonla tüm çalışmalar emir ve talimatla yapılıyor. Türklük üzerine kurulu politikalar, çeşitli gün ve haftalar vesilesiyle hayata geçiriliyor.

HİZMETLER KORUCU KÖYLERİ VE AİLELERİNE


Belediyelere kayyum atanır atanmaz ilk yapılan iş, belediye binalarına dev Türk bayrakları çekmek oldu. Daha sonra birçok belediyenin logosuna “Türk Bayrağı” yerleştirildi, tüm belediyelerin tabelalarına büyük boy bayraklar konuldu. Kamusal hizmetlerinde öncelik korucu köyleri ile “gazi ve şehit” aile ve yakınlarına yapılıyor. Belediyelerin sosyal proje ve yardımları ise, belli aileler ile AKP’lilere peşkeş çektiriliyor.

YENİ DOĞAN ÇOCUKLARA TÜRKÇE İSİM ÇALIŞMASI


Kayyumlara verilen ortak görevlerden bir tanesi, yeni doğan kadınları hastanelerde ziyaret edilip, çocuklara konulacak Kürtçe isimlerin önüne geçmek veya aileyi Türkçe isme ikna etmek. Bu kapsamda belediye bütçelerinden ayrılan harcama ödeneği kayyum adına görevli AKP’lilerce yürütülüyor.

‘ÇEYİZ SETİ’ ZİYARETİ


Belediyelerin tiyatro, kültür, sanat ve sosyal çalışmalarına son veren kayyumlar, belediye bütçelerinde sağlanan “Çeyiz seti” adı altında yeni evlileri ziyaret edilerek, AKP adına çalışma yürütüyor.

‘HER EVE BİR TÜRK BAYRAĞI’


Yine dini bayram, çocuk sünnet merasimi, askere gönderme törenleri gibi faaliyetlerle, her eve bir bayrak hediye ediliyor. Kayyumlara verilen talimat doğrultusunda tüm hizmetler ve çalışmalarda, Türk bayrağı görünür kılınacak şekilde düzenlemeler yapılıyor.


"ÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİ" ZİYARETLERİ ADI ALTINDA KARA PROPAGANDA


Kayyumlara verilen talimatlar doğrultusunda özelikle ilk ve ortaokul çocuklarının belli aralıklarla “Kardeşlik” adı altında “Çanakkale Şehitliği”ne götürüldüğü ve yol boyunca “Türk- İslam” ideolojisi aşıldığı kamera kayıtlarına da yansıyor. Gezi boyunca Kürt çocuklarına “Ölürüm Türkiyem” gibi milliyetçi marş ve şarkılar söyletip ve bayrak öptürülüyor.

YER İSİM DEĞİŞİKLİĞİ


En son Van'ın Çatak Belediyesi’ne atanan kayyum Hacı Asım Akgül’ün, 28 Kasım 2015’te Diyarbakır'ın Sur ilçesinde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Baro Başkanı Tahir Elçi’nin isminin verildiği parkın adını çatışmalarda ölen bir korucu ismi ile değiştirmekle gündeme geldi. Kayyumun atandığı tüm belediyelerde park, bahçe ve yer isim değişiklikleri belli aralıklarla benzer şekilde yapılıyor. Özelikle çatışmalarda yaşamını yitirmiş korucu ve askerlerin isimleri park, bahçe, cadde, sokak ve mahallelere verilirken, bu kişiler adına dev anıtlar yapılıyor.

ASİMİLE OLMUŞ KÜRT KÖKENLİLERİNDEN TÜRKLÜK ATAĞI


Belediye logoları değiştirerek “Türk bayrağı” yerleştirilirken, bayrak yarışında ilk sırayı kaptırmayan Çaldıran, Hınıs, Erciş gibi ilçelerin kayyumların ortak yönü "Asimile olan Kürt kökenli" olması. Logo değişikliğine giden Ağrı’nın kayyumu Musa Işın Bingöl doğumlu, Çaldıran kayyumu Tekin Dündar Şırnak doğumlu, Silvan kayyumu Adem Çelik Ağrı doğumlu, Hınıs kayyumu Bülent Ay Ağrı doğumlu, Erciş kayyumu Mehmet Şirin Yaşar Muş doğumlu…

TÜRKLEŞTİRME PROJELERİ


Kayyumlar tek merkezden emir ve talimatla eş güdümlü ve sistemli projeler yürütmektedirler.

Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..