Bitlis'te Askerler ve Korucular Köylülülerin Hayvanlarına Zorla El KoydularBitlis'te Türk askerleri ve korucular köylülerin hayvanlarına ve ürettiği yiyeceklerine el koyuyor. Köylülerden Beydoğan, "Sık sık yolları kesip köylülerin peynirine, ekmeğine el koyuyorlar; köylüler darp ediliyor" dedi.Büyük tepkiye neden olan olayın perde arkasında ise farklı gelişmeler var. Bölgede uzun bir süredir askerler ve korucubaşları yaylalara çıkmak isteyen köylüleri engelliyor. Asker ve korucular köylülerin hayvanlarına ve yiyeceklerine el koyuyor.Kaydedilen videoda askerlerin İsmet Beydoğan adlı vatandaşın hayvanlarına el koyduğu görülmekte.İzin evraklarını göstermesine rağman askerler ve korucular keyfi uygulamayı sürdürdüğü görülmekte.


'EKMEĞİMİZE DE EL KOYUYORLAR VE DARP EDİYORLAR'


El konulan koyunların sahibi İsmet Beydoğan, Kürt haber ajansı ANF'ye konuştu.

Beydoğan’a göre olay bir iki askerin koyunlara el koyması gibi basit bir durum değil. Kendisinin '93-94 yıllarında aynı zulmü yaşadığını ve yine o günlere bir dönüşün olduğunu kaydeden Beydoğan, kendisinin tüm yasal evrakları yapmasına rağmen koyunlarının yaylalara çıkarılmasının engellendiğini belirtti.

Koyunlarının yasa dışı bir uygulama ile kamyonlara bindirilip götürüldüğünü ve bir daha da kendisine verilmediğini dile getiren Beydoğan, "Bundan üst düzey yetkililerin haberinin olduğunu düşünüyorum" dedi.

Beydoğan, “Koyunlarımızı ne otlatmamıza, ne da satmamıza izin veriyorlar. Şu anda bütün köylüler mağdur. Sık sık yolları kesip köylülerin peynirine, ekmeğine el koyuyorlar; köylüler darp ediliyor, işkenceler yapılıyor" dedi.

Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..