Kayyum Kürt Şair Ehmedê Xani Anıtını Yıktırdı


Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde DBP'li belediy tarafından daha önce yapılan Ehmede Hani (Ehmedê Xani) heykeli yıkıldı. Yıkımı gerçekleştiren ise hükümet tarafından atanan kayyum...

Ehmede Xani heykelinden önce BDP'li belediye başkanları yerine atanan kayyumlar, daha önce de Diyarbakır’daki Roboski Anıtı ile Kızıltepe’deki Uğur Kaymaz Anıtı’nın da aralarında bulunduğu birçok anıtı yıkmıştı.

OHAL kapsamında yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile yasalaştırılan ve DBP’li belediyelere atanan kayyumlar, belediyeler tarafından yaptırılan anıtları kaldırmaya devam ediyor.

Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesine atanan kayyum Ulaş Akhan, Uluyol Mahallesi’nde bulunan Ehmedê Xani Parkı’nda DBP’li belediye tarafından yaptırılan Xanî’nin anıtını yıktırdı.

Anıtı yıktırılan Kürt edebiyatçı Ehmedê Xani’nin kitapları seçin dönemlerinde AKP’li Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da bastırılmıştı.

DBP’li belediyelere atanan kayyumlar daha önce de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önündeki Lamassus heykeli, Cizre’de Orhan Doğan’ın kabartma anıtı, Diyarbakır’da Roboski Anıtı, Diyarbakır’da Mervani medeniyetine ait kabartmalar, Diyarbakır’da Ahmed Arif’in heykelini ve Kızıltepe’de 13 kurşun ile öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz adına yaptırılan anıt kaldırılmıştı.ü Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde belediyeye atanan kayyum, DBP’li belediye tarafından yaptırılan Ehmedê Xani heykelini yıktırdı.

DBP’li belediyelere atanan kayyumlar daha önce de Diyarbakır’daki Roboski Anıtı ile Kızıltepe’deki Uğur Kaymaz Anıtı’nın da aralarında bulunduğu birçok anıtı kaldırtmıştı. OHAL kapsamında yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile yasalaştırılan ve DBP’li belediyelere atanan kayyumlar, belediyeler tarafından yaptırılan anıtları kaldırmaya devam ediyor.

Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesine atanan kayyum Ulaş Akhan, Uluyol Mahallesi’nde bulunan Ehmedê Xani Parkı’nda DBP’li belediye tarafından yaptırılan Xanî’nin anıtını yıktırdı. Anıtı yıktırılan Kürt edebiyatçı Ehmedê Xani’nin kitapları daha önce AKP’li Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da bastırılmıştı.

DBP’li belediyelere atanan kayyumlar daha önce de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önündeki Lamassus heykeli, Cizre’de Orhan Doğan’ın kabartma anıtı, Diyarbakır’da Roboski Anıtı, Diyarbakır’da Mervani medeniyetine ait kabartmalar, Diyarbakır’da Ahmed Arif’in heykelini ve Kızıltepe’de 13 kurşun ile öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz adına yaptırılan anıt kaldırılmıştı.

Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..