Kürtler'in Kontrolündeki Tebka'da Kan Davalı İki Aile Barıştırıldı
Tebqa Sivil Meclisi, Şemer Aşireti’nden iki aile arasındaki üç yıllık husumeti çözdü.

45 gün önce kurulan Tebqa Sivil Meclisi, toplumsal ilişkileri güçlendirmek amacıyla Haziran ayında harekete geçti.

Üç yıl önce bir etkinlikte Ekaş ailesinden bir gencin sıktığı silahtan çıkan kurşun, yanlışlıkla Egil El-Edade ailesinden 23 yaşındaki Suhel’e isabet etti ve Suhel yaşamını yitirdi. Tebqa Sivil Meclisi, her iki aileyi bir araya getirerek, husumeti sonlandırdı.

Şemer Aşireti’nin kentteki kanaat önderleri bir araya gelerek El-Wehbê mahallesinde yemek düzenledi.

Reqqa Meclisi Diplomasi Yetkilisi Ömer Eluş, Tebqa Sivil Meclisi Eş başkanı Ehmed Şeiba, Meclisi üyesi Xalid Abdullah Mihemed Cebel, MSD Siyasi Komite üyesi Hesen Mihemed ve Tebqa Örgütlenme Bürosu Yönetimi Mervan Xuce’den oluşan heyet iki aile arasındaki husumetin çözülmesinde hazır bulundu.Heyet, Tebqa bölgesinin Şemer Aşireti Şeyhi Ferhan Qisif tarafından sıcaklıkla karşılandı. Ferhan Qisif konuşarak Tebqa Sivil Meclisi’nin bölgede barışı güçlendirme çabasına dikkat çekerek, “Bu adım Tebqa halkı arasındaki sevgiyi daha da güçlendirecek” dedi.

Aynı zamanda Ömer Elûş da konuşarak, her iki ailenin barışmasını kutladı ve sorunların çözülmesinin önemine değindi.


MSD Siyasi Konsey Üyesi Hesen Mihemed ise, bu şekilde uzlaşmaların Tebqa’daki aşiretlerin çocuklarının kendi aralarında çıkan sorunları çözebileceklerini ve irade sahibi olduklarını gösterdiğini söyledi.
Konuşmasının devamında dayanışma ve birliğin tüm Suriye’yi huzura götüreceğini söyleyen Hesen Mihemed, QSD savaşçılarının DAIŞ çetelerinin Tebqa kenti üzerindeki karanlığı kaldırdığını ve bugün Reqqa’da savaştığını, yönetimin de bölge halkı tarafından gerçekleştirileceğini belirtti.

Mihemed konuşmasının sonunda, bölge halkından teröre karşı birlik olmalarını istedi.

Konuşmaların ardından her iki aile selamlaşarak birbirlerine sarıldı.

Anha Haber Ajansı

Hiç yorum yok

Sağlıklı Bir Tartışma Ortamı için,Lütfen Yorumlarınızı Küfürsüz yazın..