Adil Abdulmehdi’den Şengal açıklaması

27 Mart 2019 119 views 0

Haftalık Bakanlar Kurulu toplantısının ardından başkent Bağdat’taki Başbakanlık binasında kameraların karşısına geçen Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Şengal’de durumun “kırılgan” olduğunu, güvenliğin ordu tarafından sağlanması gerektiğini belirtti.

Abdulmehdi, Şengal’deki durumu da “kırılgan” olarak niteleyerek, “Şengal’de çıkar çatışmaları söz konusu. Orada bazı çözümler konusunda anlaşma sağlandı. Şengal’de güvenliği Irak ordusu sağlamalı ve bu konuda tüm taraflarla uzlaşıldı. Ordunun kontrolü, ilçede kimseyi dışlamadan herkes için adaleti sağlayacak bir durum.” ifadesini kullandı.

Musul’da özellikle terör örgütü IŞİD işgali ve sonrasındaki askeri operasyonlardan dolayı durumun kolay olmadığını ifade eden Abdulmehdi, “Savaşın tahrip ettiği ve göçün yaşandığı Musul’da yeniden istikrarı sağlamak kolay değil” dedi.

Irak Başbakanı, 100’den fazla kişinin yaşamına mal olan Musul’daki feribot faciasına da değindi.

Kazadan sonra vali ve yardımcılarının görevden alındığını hatırlatan Başbakan Abdulmehdi, “Kentte bir süre otorite boşluğu olabilir ancak Musul’daki durumun daha önce olduğu gibi merkezi hükümetin kontrolünden çıkmasına izin vermeyiz. Musul’da hiçbir güvenlik açığı ve kargaşaya da geçit vermeyiz. Kentte durum siyasi, ekonomik ve güvenlik olarak kontrol altında” diye konuştu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Instagram profile picture size

glowInsta

gaziantep escort bayan