Adım adım Peşmerge Güçleri’nin birleşme planı

14 Mart 2019 129 views 0

Peşmerge Güçleri’nin birleşmesi için oluşturulan 35 maddelik plandan 13’ünün uygulandığı belirtildi.

K24’e konuşan Peşmerge Komutanı Amid Hejar, “Peşmerge Güçleri’nin birleştirilmesi projesi adımları iyi bir şekilde devam ediyor. 35 maddelik planın 13’ü şimdiye kadar uygulandı” dedi.

Koalisyon güçlerinin Peşmerge Güçleri’nin birleşmesine destek olduğunu söyleyen Hejar, Peşmerge Güçleri’nin birleşmesi planının uzun soluklu olduğunu ve süreci takip etmesi için bir komisyon kurulduğunu belirtti.

Hejar, ABD, İngiltere ve Almanya’nın sürece destek olduğunu Hollanda’nın da askeri danışmanlar yoluyla sürece destek olma kararını aldığını ifade etti.

Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebar Yawer de, kısa bir süre önce düzenlenen 6’ncı Süleymaniye Buluşması’nda yaptığı konuşmada, Peşmerge Bakanlığı’nın Peşmerge Güçleri’nin birleştirilmesi için çalışmalar yaptığını, bunun için 35 maddeden oluşan bir projenin hazır olduğunu kaydetti.

Yawer, Bakanlık bünyesinde reformların yapıldığını, özellikle Peşmerge Güçleri’nin tek çatı altında toplanmasıyla ilgili madde üzerinde çalışıldığını söyledi.

Yawer ayrıca, 4 Mart’ta KDP ile YNK arasında gerçekleşen siyasi anlaşmanın içerisinde Peşmerge Güçleri’nin birleşmesi ile ilgili maddenin de yer alındığını ifade etti.

YNK’ye bağlı 70 Birlikleri ile KDP’ye bağlı 80 Birlikleri’nin tek çatı altında toplanması amaçlanıyor.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

BENZER KONULAR
YORUM YAZ