1930’lardan 2015 Yılına Uzanan Kürtleri Katletme Manşetleri

19 Aralık 2015 44 views 0

Kürtler’i katletmeyi temizlik olarak gören devletin medyasının manşetleri.1930 Yılında Ağrı Katliamına temizlik diyen devletin gazetesi Cumhuriyet ve ve 2015 yılında Kürdistan coğrafyasındaki katliamlara temizlik diyen yine Devletin gazetesi Yen Şafak

13 Temmuz 1930 yılında bu ülkede büyük bir katliam gerçekleşti. Atatürk’ün yakın silah arkadaşı Salih Omurtak komutasındaki ordunun Zilan Deresi’nde çembere aldığı 15 bin insan, kadın, çocuk, yaşlı demeden öldürüldü, katledildi. O gün “temizlik başladı” diye büyük puntolarla yazan Cumhuriyet Gazetesi ve devletin Kürtleri sindirme ve yok etme politikaları, bugün, “Büyük Temizlik” manşetiyle çıkan Yeni Şafak Gazetesi ve AKP’nin Kürtlere karşı uyguladığı politikalarda tezahür etmektedir.

Katliamın ardından, Milliyet Gazetesi, Başbakan İsmet İnönü’nün bir demecini yayımladı. Kürtler’in deyimiyle “sağır İsmet” şöyle diyordu: “Bu ülkede sadece Türk ulusu etnik ve ırksal haklar talep etme hakkına sahiptir. Başka hiç kimsenin böyle bir hakkı yoktur. Aslı astarı olmayan propagandalara kanmış, aldanmış, neticede yollarını şaşırmış Doğu Türkleridir.”

Onlarca sivilin katledildiği sokağa çıkma yasaklarını temizlik olarak gören Akp’nin gazetesinin insanlık dışı manşeti

Peki, sizce bu politikada değişen bir şey var mı?

Aslında değişen pek bişey yok.Kürdistan Coğrafyasında kendimizi yönetmeyi talep eden Kürtler’i sokağa çıkma yasaklarıyla durdurup yüzlerce kişiyi kadın çocuk demeden katlediyorlar.Yine Devletin Medyasının gazetelerinden Yeni Şafak 1930’lu yıllarda olduğu gibi yine bu katliamları ”Temizlik” olarak görmektedir.

Aradaki tek fark aktörlerinin farklı olmasıdır.

Bize geçmişi hatırlatan politikalar ve “Eskinin Şafak”ının attığı manşete baktığımızda yüz yılda hiçbir şey değişmemiş.

O gün, Katliamın izlerini silmek için Zilan Deresi’ne ve çevresine üretim çiftlikleri kuran ve giriş yasağı getiren devlet, bugün Tahir Elçi ve diğer bütün ölümlerin izlerini silmek için sokağa çıkma yasağı ilan edip, hiç kimseyi bu yerlere sokmuyor.

İlgili Yazılar  Akplilerden Irkçı Van Depremi Yorumları

Devlet aynı, retçi politika aynı, Kürtlere biçilen değer aynı…

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ