DSG, Bağuz’da 800’den fazla IŞİD’liyi esir aldı

03 Mart 2019 201 views 0

Demokratik Suriye Güçleri (DSG), IŞİD’in elindeki son toprak olan Bağuz köyüne ABD desteğiyle yaptığı operasyonlarda 800’den fazla IŞİD’liyi esir aldı.

ABD Özel Kuvvetlerine mensup askerlerin de desteklediği DSG tarafından iki haftadır kuşatılan Bağuz’da 800’den fazla IŞİD’linin esir alındığı belirtildi.

Sputnik’e konuşan Suriye Ulusal Konseyi Üyesi Bassam İshak, “Son operasyon öncesi 800 IŞİD’li esir alındı, ancak ele geçirilen yeni militanlarla bu sayı her gün daha da artıyor” dedi.

İshak, ele geçirilen yabancı uyruklu IŞİD’lilerin bazılarının Rusya tarafından alındığını da sözlerine ekledi.

Suriye’de IŞİD’in elindeki son bölge olan Bağuz’da başlatılan operasyonun, rehinelerin güvenliği nedeniyle yavaş ilerlediğini belirten İshak, “IŞİD’lilerle birlikte bulunan rehinelerin korunması gerekiyor, bu nedenle operasyon yavaş ilerliyor” diye konuştu.

Son bir haftadır binlerce sivilin ve yüzlerce rehinenin Bağuz’dan çıkartılmasıyla DSG Cuma günü akşam saatlerinde son operasyonu başlattı. Operasyon DSG tarafından yürütülürken, ABD Özel Kuvvetlerine mensup askerlerin de operasyonda yer aldıkları öğrenildi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ