DSG ile Irak arasında IŞİD anlaşması

11 Mart 2019 197 views 0

Basnews’te yer alan haberde, Rojava özerk yönetimine yakın bir kaynak tarafından, Irak Haşdi Şabi Komuta Konseyi Başkanı Falih Feyyaz ile Demokratik Suriye Güçleri (DSG) yetkilileri arasında gerçekleşen gizli bir görüşmenin ayrıntıları verildi.

Adının açıklanmasını istemeyen Rojava özerk yönetimine yakın kaynak, geçtiğimiz ay Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Haşdi Şabi Sekreteri Falih Feyyaz’ın DSG’nin üst düzey tanınmış isimleri ile bir görüşme gerçekleştirdiğini söyledi.

Falih Feyyaz ile DSG yetkililerinin gerçekleştirdiği görüşmede, DSG’nin elindeki Irak vatandaşı ile IŞİD’in önde gelen yabancı uyruklu bazı isimlerinin Irak’a teslim edilmesinin görüşüldüğü kaydedildi.

Kaynağın bildirdiğine göre aralarında çok tehlikeli isimlerin de bulunduğu Irak ve yabancı uyruklu üst düzey IŞİD üyelerinin Irak’a teslim edilmesi konusunda taraflar arasında anlaşma gerçekleşti

Anlaşmaya göre teslim edilme 3 aşamada gerçekleşti. İlki 15 Şubat’ta gerçekleşen teslim etmenin ikincisi 19, üçüncüsü ise 23 Şubat’ta gerçekleşti. DSG, aralarında üst düzey IŞİD emirlerinin de bulunduğu 280 IŞİD üyesini Irak Ordusu’nun Anbar’daki 7.kolordunun 37.tümenine teslim etti.

Söz konusu kaynak, teslim edilen Irak ve bazı yabancı uyruklu IŞİD üyelerinin ABD’nin gözetiminde gerçekleştiğini ve bu IŞİD üyelerinin ilerde başka bölgelerde başka isimlerle kullanılmak için eğitilmek üzere Irak’a gönderildiklerini iddia etti.

Öte yandan Rojavalı kaynak DSG yetkililerinin Falih Feyyaz’a Suriye’nin kuzeyindeki Arap aşiret liderlerini Şam ile diyalog içerisinde olmasına ilişkin Irak’ın verdiği destekten ötürü duydukları rahatsızlığı ilettiğini söyledi.

Kaynağın aktardığına göre Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Haşdi Şabi Komutanlık Konseyi Başkanı Falih Feyyaz, Suriye’nin kuzeyindeki Arap aşiretleri DSG’ye karşı savaşmaları konusunda cesaretleştirmeyecekleri ve desteklemeyeceklerine dair söz verdiğini söyledi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ