IŞİD Saflarında Kaç İranlı Kürt Var?

04 Nisan 2016 179 views 0
Geçtiğimiz günlerde Doğu Kürdistanlı(İran) bir IŞİD üyesinin, bir Peşmerge’yi kafasını keserek katletmesi görüntüsünün yayımlanması ardından IŞİD içerisindeki Doğu Kürdistanlıların(İran) varlığı tartışılıyor.Geçtiğimiz günlerde Doğu Kürdistanlı(İran) bir IŞİD üyesinin, bir Peşmerge’yi kafasını keserek katletmesi görüntüsünün yayımlanması ardından IŞİD içerisindeki Doğu Kürdistanlıların(İran)  varlığı tartışılıyor.

Doğu Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Peşmergeleri Güney Kerkük Komutanı Hûsen Yezdanpena, IŞİD içerisinde 100’ün üzerinde Doğu Kürdistanlının(İran) olduğunu söyledi.

‘İran, Kürdleri planlı şekilde IŞİD saflarına yönlendiriyor’

BasNews’e konuşan PAK Peşmergeleri Güney Kerkük Komutanı Hûsen Yezdanpena, “Geçtiğimiz gün Peşmerge’yi şehit eden IŞİD’linin babası Kürd. IŞİD saflarına Doğu Kürdistan’dan giden çok sayıda kişi var. Bu İran devletinin Kürdleri planlı şekilde IŞİD saflarına yönlendirmesidir’’ dedi.

Hûsen Yezdanpena Kürd IŞİD üyelerinin uluslararası sınırları geçerek örgüte katıldıklarını belirterek, “Şehit edilen Peşmerge’ye 15 km mesafedeydik. Bir Peşmerge bir Kürd’ün eliyle şehit ediliyor. Burada verilmek istenen mesaj nedir? Bu kesinlikle siyasi taraflara verilmiş bir mesajdır’’ şeklinde konuştu.

‘IŞİD saflarındaki Kürdlerin birçoğu Peşmerge’ye teslim olmak istiyor’

IŞİD saflarında 50-100 arasında Doğu Kürdistanlı savaşçının olduğunu belirten Yezdanpena, IŞİD saflarındaki Kürdlerin birçoğunun Peşmerge’ye teslim olmak istediğini ve kendilerinin de bu yönlü çalışmaları olduğunu kaydetti.

IŞİD örgütünün, Irak ve Suriye merkezli kurulmasına rağmen dünyanın birçok ülkesinden savaşçıları bulunuyor.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Instagram profile picture size

glowInsta

buy Instagram followers