IŞİD’in bir Emiri daha DSG’ye teslim oldu

03 Mart 2019 308 views 0

IŞİD’in Suriye’deki son mevzisi olan Bağuz beldesinde IŞİD’in Bosna uyruklu sorumlusu DSG birliklerine teslim oldu. IŞİD “emiri” ile teslim olan kadınların üzerinden ise örgüte ait belgeler ele geçirildi.

Omurgasını Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) kuşatma altında tuttuğu Deyrezor’a bağlı Bağoz beldesindeki tahliyelerin ardından operasyon yapmayı planlıyor.

Bağoz’da son iki hafta içerisinde çoğunluğu IŞİD mensubu ve yakınlarından oluşan yaklaşık 40 bin kişi açılan güvenlik koridorundan tahliye edildi.

Beldeden tahliye edilen son grubun içerisinde bulunan örgütün Bosna uyruklu sorumlusu DSG güçlerine teslim oldu. IŞİD’li sorumlu ile birlikte gelen kadınların üst aramalarında ise örgüte ait telefon, hard ve özel belgeler de ele geçirildi.

Rûdaw’a konuşan Fırat’ın Öfkesi Operasyonlar Komutanı Leyla Abdullah, kadınların kara çarşaflar altında silah ve birçok örgütsel döküman sakladığını söyledi. Abdullah, Bağoz’dan tahliye edilenlerin büyük çoğunluğunun Suriyeli olmadığını, yabancı ülkelere mansup olduğunu aktardı.

Öte yandan Bağoz yakınlarında IŞİD tarafından tutuklanıp infaz edilenlere ait bir toplu mezar bulundu.

DSG’li komutan Abdullah, “IŞİD’in kaçırdığı 200 Ezidi kadın ve çocuğu kurtarmayı başardık. Ezidi kadınlara ait mezarlar da keşfettik” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Instagram profile picture size