ÖSO’dan Afrin’de Newroz’a Katılanlara Gözaltı

23 Mart 2019 123 views 0

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) kontrolünde olan Afrin’de Newroz kutlamaları resmi olarak yasaklanmasına rağmen Kürtler, ateş yakarak Newroz Bayramı’nı kutladı.

ÖSO, Afrin’de kutlayan Kürtler’in evlerine baskın düzenleyerek, kutlama yapanları gözaltına alındığı belirtildi.

Rûdaw’a konuşan Afrin’li Abdulbasit Hamo, “Şüphesiz Efrin’deki uygulamalar kınanmalı, bu karar ve uygulamalara son verilmelidir. Ne geçmişte ne de bugün hiç kimse Kürtler’in yüreğindeki Newroz ateşini söndüremedi ve söndüremez” ifadelerini kullandı.

Newroz kutlamalarını desteklediklerini vurgulayan Hamo, sözlerine şunları ekledi:

Efrin köylerindeki damlarda yanan Newroz ateşlerini hepimiz gördük. Bu ateş Efrin’i aydınlatacak, halkımızın üzerindeki kara bulutlar dağılacaktır.”

Suriye Muhalefeti’nin neden resmi bir açıklamayla söz konusu kararı ve uygulamaları kınamadığı? sorusuna Hamo, şu yanıtı verdi:

Suriye Muhalefeti Başkan Yardımcısı Abdulbasit Hamo, Afrin’deki Newroz yasakları ve gözaltılara tepki göstererek, “Bunlar Kürtlüğe, insanlığa ve özgürlüğe aykırı uygulamalardır” şeklinde konuştu.

“Biz iki gündür bu karar ve uygulamaları takip diyoruz. Tüm yönleriyle bu uygulamaların durdurulmasını istiyor ve kınıyoruz. Suriye Muhalefeti olarak da kınıyoruz. Bazı silahlı grupların bu tür uygulamaları, siyasi bir şemsiye olan Suriye Muhalefeti’ni temsil etmiyor.

Suriye Muhalefeti olarak Newroz Bayramı’nı resmi tatil günü ilan ettik. Efrin’de bize bağlı olmayan bazı silahlı güçler var biliyorsunuz. Biz de muhalefet olarak bu tür uygulamalara engel olabilmek için elimizden gelen herşeyi yapıyoruz. Maalesef bugün Efrin’de Kürtlüğe, insanlığa ve özgürlüğe aykırı uygulamalar var.

Efrin meydanında bulunan ve Kürtler’in sembolü olan Kawa heykelinin yıkılmasından bugünki Newroz uygulamaların tümü aynı zamanda insanlığa düşmanlık anlamına geliyor. Öyle inanıyorum ki bugün Efrin’in üzerinde bulunan kara bulutlar geçicidir. Yakında bu bulutlar dağılacak ve Efrin güzel günler görecek. Tekrar vurguluyorum hiç kimse Efrin halkının yüreğindeki Newroz ateşini söndüremez. Efrin halkı gelecekte kendi Newroz’unu coşkuyla kutlayacak.”

Efrin’deki silahlı güçler ve yönetimde etkili olan Türkiye’ye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Hamo, “Yiğitçe ‘Bu yaptıklarınız doğru değil, Suriye Kürdistan’ındaki demografiyi değiştirmekte yönelik uygulamalardır’ diyoruz” açıklamasını yaptı.
Rudaw

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

BENZER KONULAR
YORUM YAZ