Şam’dan Kürt Yönetimi DSG’ye: İki seçeneğiniz var!

19 Mart 2019 313 views 0

Suriye Savunma Bakanı General Ali Abdullah Eyüp, Kürtlerle uzlaşma süreci hakkında konuştu. Eyüp, ‘Kürtlerin kontrol ettiği toprakların uzlaşma ya da savaş yoluyla Şam’ın kontrolüne geçeceğini’ söyledi.

Suriye yönetiminden, Kürtlerle olası bir uzlaşma konusunda yeni bir açıklama geldi.

Suriye Savunma Bakanı General Ali Abdullah Eyüp, Kürtlerin kontrolündeki toprakların eninde sonunda Şam yönetiminin kontrolüne geçeceğini’ söyleyip, “Ya ulusal uzlaşma, ya savaş” dedi.

Eyüp, “Amerikalıların ve müttefiklerinin elindeki tek koz, Suriye Demokratik Güçleri (DSG) ve bu durum Suriye devletinin kullandığı iki yoldan biriyle çözülecek: Ulusal uzlaşma veya kontrol ettikleri bölgelerin güç yoluyla özgürleştirilmesi. Amerikalılar gitmeli ve gidecekler” dedi.

Ayoub bu açıklamayı ülkeyi ziyaret etmekte olan İran ve Irak genelkurmay başkanlarıyla düzenlediği ortak basın toplantısı sırasında yaptı.

Amerika’nın şu sıralar Suriye’nin doğusunda 2 bin askeri bulunuyor ve gelecek aylarda bu askerlerden yüzlercesini ülkeden çekmesi bekleniyor.

İran ve Irak genelkurmay başkanlarının Amerika’nın İran’ı yalnızlaştırmaya çalıştığı ve bu ülkeye yönelik yaptırımları arttırdığı bir sırada Suriye’de biraraya gelmesinin, İran, Irak ve Suriye arasındaki bağların güçlü olduğunu gösterdiği yorumları yapılıyor.

Basın toplantısında ayrıca Irak Genelkurmay Başkanı Osman Ghanemi, gelecek günlerde Irak’la Suriye arasında sınır geçişinin açılacağını kaydetti.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Instagram profile picture size

glowInsta

buy Instagram followers