Times: Erdoğan, S-400 krizinde ABD’ye ‘Kürt’ şartı koşabilir

08 Mart 2019 129 views 0

İngiliz gazetesi The Times, bugünkü başyazısında Türkiye’nin Rusya’dan teslimatını beklediği S-400 füze savunma sistemi ile ilgili gelişmeleri yorumladı. Times, “Eğer sonunda NATO’nun taleplerine boyun eğer ve S-400 anlaşmasını bitirirse, bunun karşılığında muhtemelen ABD’nin Suriyeli Kürtlerden desteğini çekmesini isteyecek” ifadesini kullandı.

Times’ın başyazısı, ‘Türkiye’nin kıtalararası konumu nedeniyle geleneksel olarak Doğu ile Batı arasında bir köprü olarak görüldüğü’ ifadesiyle başlıyor, Ankara’nın Batı ittifakında uzun zamandır sürdürdüğü konumundan uzaklaştığı yorumu yapılıyor. Ardından Türkiye’nin NATO ve ABD’den gelen uyarılara rağmen Rusya’dan S-400 savunma sistemi almaya kararlı olduğu vurgulanıyor.

Putin’in NATO ittifakını bölmeye çalıştığı’ belirtilen başyazıda, “Kaybedenler Türk halkı olacak” deniyor. Başyazı şöyle devam ediyor: “Erdoğan’ın Kremlin’e doğru eğilimi dışarıdan tuhaf bir politika gibi görünüyor. Türkiye tarihi olarak haklı nedenlerle Rusya’ya temkinli yaklaştı. Ankara’nın ABD ile modern zamandaki ittifakı, Stalin’in Türkiye topraklarına yönelik saldırgan planlarının olduğu 1946’ya kadar gidiyor. Türkiye’nin 1952’de NATO’ya kabulünden beri, Washington ile ilişkilerde zaman zaman sallantılar oldu, özellikle de 1974’deki Kıbrıs Savaşı’ndan sonra; ama bu şimdiye kadarki en büyük sorun.”

“Türk lider ülkesini güvenilmez bir müttefike doğru yöneltiyor” diye devam eden başyazıda, “(Erdoğan’ın) Moskova’ya doğru çalımı muhtemelen silah sistemlerinden ziyade Suriye ile ilgili. Eğer sonunda NATO’nun taleplerine boyun eğer ve S-400 anlaşmasını bitirirse, bunun karşılığında muhtemelen ABD’nin Suriyeli Kürtlerden desteğini çekmesini isteyecek” ifadeleri yer alıyor.

Başyazıda, Rusya’nın Türkiye’nin talebiyle Suriye’de muhaliflerin elinde kalan son bölge olan İdlib’e yönelik harekâtı ertelediği hatırlatılarak, Moskova’nın Washington ile Ankara’nın arasını açmak için bu kozu kullandığı kaydediliyor.

Times başyazıda ayrıca, Türkiye’nin ABD’den Patriot sistemi almak istediğini de hatırlatmış ve şu yorumu yapmış: “Türkiye’nin iki sistemi de almaya parası yetmez.” Başyazı, “NATO değişim içerisinde. Putin bölünmeleri daha da derinleştirmeye çalışıyor. Başarılı olmamalı” ifadesiyle bitiyor.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Instagram profile picture size